'2020’de Gazze yaşanabilir olmaktan çıkacak'

Birleşmiş Milletler (BM) raporu, mevcut durumun sürmesi halinde 2020'den sonra kuşatma altındaki Gazze'nin yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacağını gösterdi

11 Temmuz 2017, Salı 19:30
A A
BM İnsani Yardım ve Kalkınma Koordinatörü Robert Piper yaptığı açıklamada:

'Gazze, daha önceki tahminlerimizden bile daha hızlı şekilde geriye gidiyor. Birleşmiş Milletler (BM) raporu, mevcut  durumun sürmesi halinde 2020’den sonra kuşatma altındaki Gazze’nin yaşanabilir  bir yer olmaktan çıkacağını gösterdi.          

BM Filistin ülke ekibi tarafından Gazze’nin Hamas kontrolüne girişi ve  ardından İsrail’in abluka uygulamaya başlamasının 10. yılı dolayısıyla hazırlanan  "Gazze: 10 Yıl Sonra" raporu, Gazze Şeridi’ndeki sosyoekonomik durumu ve gelecek  tahminlerini ortaya koydu.          


'YAŞANABİLİR BİR YER OLMAKTAN ÇIKACAK'


Raporda, Gazze’deki sosyoekonomik durumun önceki tahminlerden çok daha  hızlı kötüye gittiği vurgulanarak, bu uygulamaların devam etmesi halinde 2020 yılında Gazze’nin yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacağı kaydedildi.          

Gazze’deki gıda, barınma, sağlık, kamu hizmetleri sorunlarına işaret  edilen raporda, eğer önlem alınmazsa Gazze’nin tek temiz su kaynağının 2020’de  geri dönülmez şekilde tükeneceği belirtildi. Enerji sıkıntısının son dönemde gözle görülür şekilde arttığı ifade  edilen raporda, bölgenin yeniden imarı için gerekli olan malzeme girişinin ciddi  biçimde kısıtlandığına dikkat çekildi.          

Raporda görüşlerine yer verilen BM İnsani Yardım ve Kalkınma  Koordinatörü Robert Piper, "Gazze, daha önceki tahminlerimizden bile daha hızlı  şekilde geriye gidiyor." ifadelerini kullandı.          


İSRAİL VE ULUSLARASI TOPLUMA ÇAĞRI          


Gazze’deki ablukanın etkilerinin yerinde görülmesi için BM, sivil  toplum örgütleri ile Türkiye, Avustralya, Kanada, AB, Almanya ve İngiltere’den  diplomatik temsilcilerin Gazze’ye ziyaret gerçekleştirdiği belirtilen raporda,  ablukanın halkın temel hizmetlere ulaşımını engellemesinin açık biçimde görüldüğü  kaydedildi.

Raporda, şu uyarı ve değerlendirmelere de yer verildi:          

"İsrail, Filistin yönetimi, Hamas ve uluslararası toplum, Gazze’de sürdürülebilir kalkınma yatırımları için gerekli adımları atmalılar. İnsanların  ve malların serbest geçişi, insan hak ve özgürlükleri ile uluslararası hukuka  uyulması sağlanmalı. Aksi durumda Gazze daha da izole ve umutsuz hale gelecek. Bu  durum gerginlik ve çatışmaların artmasına, Filistin uzlaşısı ile İsrail-Filistin  barışı umutlarının azalmasına neden olacak."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.