2020 için teknoloji öngörüleri

İngiliz The Guardian gazetesinin teknoloji editörü Alex Hern, 2020 yaklaşırken yeni yılda teknoloji dünyasının beklediklerini ve beklemediklerini listeledi.

17 Aralık 2019, Salı 10:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
1. Cybertruck 2020’de yollarda olamayacak

1. Cybertruck 2020’de yollarda olamayacak

Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın tanıttığı kamyonet Cybertruck’ı yeni yılda yollarda görmek çok da mümkün görmüyor. Zira, şirket, Cybertruck’ın teslimatı için halihazırda herhangi bir tarih vermedi. Yüksek ihtimalle de ilk teslimatları 2022’den itibaren gerçekleştirilecek. Cybertruck için şimdilik yalnızca ön sipariş verilebiliyor. Tesla’nın sipariş ve teslimatları arasındaki uzun aralığın nedeni, şirketin rakiplerine yaptığı bir çeşit ‘anons’. Musk’ın verdiği ancak gerçekleştirmediği sözler her geçen yıl artarken BMW, Ford, General Motors gibi markaların elektrikli araç filoları hızla büyüyor.  


2. Duplex Avrupa’ya gelmeyecek

2. Duplex Avrupa’ya gelmeyecek

Google’ın son yıllarda gelen en etkileyici ve fütüristik ürünü yapay zekalı kişisel asistan Duplex’in, 2020’de Avrupa’ya gelmesi beklenmiyor. Google Duplex, kullanıcının yerine telefon aramaları yapabiliyor. Ancak sadece numarayı çevirmekten bahsetmiyoruz. Duplex kendi sesi ve yapay zekası ile gerçek insanlarla sohbet edebiliyor. Öyle ki, daha insansı olmak için anlamsız ‘eeee’ ‘ııııı’ sesleri bile çıkarıyor. Google, cihazın bu özelliği nedeniyle aldatıcı olmakla eleştirilmişti. 


3. Kişisel asistanlara da reklam gelecek

3. Kişisel asistanlara da reklam gelecek

Amazon ve Google gibi teknoloji devleri akıllı kişisel asistan pazarını domine ederken bu cihazlara yapılan büyük indirimler, iki şirketin de satışlarının iyi olmadığını gösteriyor. Ücretli servislerin de henüz kullanıma geçmediği fikri hesaba katılırsa, dünya devlerinin kâr elde edebilmesi için yapay zekalı kişisel asistanlara reklam geleceği tahmin edilebilir. 


4. 2020, 5G’nin senesi olacak

4. 2020, 5G’nin senesi olacak

Bazı ülkelerde kullanıma girse de, 2020 5G’nin ‘yaygınlaşması’ için önemli bir sene olacak. 5G destekli dijital cihazlar, yeni yılda satışta olacak. Türkiye’de ise mart ayında test edilecek olan 5G, haziran ayında şebekelerde kullanılır durumda olacak.


5. Apple’ın akıllı gözlükleri ve arabalarını görmeyeceğiz

5. Apple’ın akıllı gözlükleri ve arabalarını görmeyeceğiz

Teknoloji dünyasının en kötü saklanan iki sırrı: Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlükleri ve otonom araçları. İki merakla beklenen ürününün de ABD’nin California eyaletinde geliştirildiği söylentileri hakim. Yeni Apple ürünlerinde gözlüğün Beta tesleri için kod bulunması, gözlüğün yakın zamanda satışa sunulacağının habercisi olabilir ancak otonom araç dair ufukta henüz bir şey yok. 


6. 2020 siber-savaşların senesi olacak

6. 2020 siber-savaşların senesi olacak

Yapay zekanın dünyanın her yerinde kullanılması, siber-savaşların giderek kızışacağı ortamı hazırlayacak. Bilgisayar korsanları büyük şirketlerin hesaplarını patlatmak ve hükümet organlarına giriş için uzun zamandır yapay zeka araçlarını kullanıyor. Ama ‘tespit edilememek’ için yapay zeka kullanımınını sınırlandırmaları gerekiyor. Ancak soğuk savaş ‘kızışırken’ bu durumun değişmesi öngörülüyor. 


7. Apple’ın başı personeliyle belaya girebilir

7. Apple’ın başı personeliyle belaya girebilir

Silikon Vadisi’ni değiştirecek tek güç yine Silikon Vadisi’nde. Google çalışanları, şirketin işten attığı iki çalışanı geri alması talebiyle ABD’de San Francisco kentindeki ofis önünde eylem yaptı, cinsel tacize karşı da 2018 yılında bir gösteri düzenlemişti. Şirket çalışanları, Google’ın Çin’e özel sansürlenmiş bir arama motoru tasarlamasını da protesto etmişti. Microsoft çalışanları ise ABD Savunma Bakanlığı ile işbirliği içinde çalışmaya karşı gelmişti. Amazon çalışanları, Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Kurumu ile çalışmaya karşı gösteri düzenlemişti. Apple’ın üzerinde artan baskılarla işçi protestolarından daha fazla uzak kalamayacağı düşünülüyor. 


8. Sosyal medya kullanımı kanunnamelere girebilir

8. Sosyal medya kullanımı kanunnamelere girebilir

Apple ve Google 2018’de kullanıcıların ekran karşısında geçirdikleri zamanı istatistikleyen güncellemeleri kullanıma soktu. Bu trendin devletler nezdinde de süreceği, hükümetlerin de bu yöndeki düzenlemeleri hızlandıracağı tahmin ediliyor. Bu uygulamalar sayesinde pek çok kullanıcı, ekran bağımlılığının vardığı boyutları gözlemledi. 


9.Bir sonraki iPhone’un 4 arka kamerası olacak

9.Bir sonraki iPhone’un 4 arka kamerası olacak

Akıllı telefon endüstrisi, jilet markanın ‘bir bıçak’ daha trendini ‘bir kamera daha’ ile kopyalarken Apple da geri kalmayacak. iPhone 11 halihazırda en iyi akıllı telefon kamerası teknolojisine sahip olsa da, bir sonraki iPhone’unun da 4 kameralı olması bekleniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 6 bin dolarlık Apple Mac Pro'nun satış tarihi açıklandı