24 Haziran corona virüs tablosu açıklandı: Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

24 Haziran corona virüs tablosu açıklandı: Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlık Bilkent Yerleşkesi'nde Corona Virüs Bilim Kurulu toplantısının ardından konuştu.

24 Haziran 2020, Çarşamba 18:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bakan Koca'nın açıklamaları:

Bugünkü hayatımız tedbirlere bağlı kalarak planlarımızı uygulayacağımız bir hayattır. Bu yaz günlerinin aydınlık günler olacağı konusunda güçlü gerekçelerimiz var. Bazı kontrol mekanizmalarını bir süre daha sıkı tutmaya mecburuz. Tedbire daha az ihtiyaç duyulacak dönemi, şimdi uyguladığımız tedbirlerle hazırlıyoruz.

Corona virüsün oldukça zor, pek çok bilinmezi beraberinde getirdiği bir dönemini aştığımız konusunda bir iyimserlik içindeyiz.

Ağız ve burun yoluyla bulaşan bu virüs evimizin dışında başka insanlarla bir arada bulunduğumuz ortamlarda koruyucu maske kullanmamızı zorunlu kılıyor. Maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir. Bankta, denize karşı yalnız oturuyorsak elbette maske gerekli değildir. Maske tüm Türkiye'de ortak sorumluluğumuzdur.

Gençler, bilmenizi isterim ki dünyada; iyilik, güzellik, özgürlük adına ne yapılmışsa bunların hepsi sizin yaşınızda kalmayı başarabilenler tarafından yapılmıştır. Gençlik bir kez gelir, onu hayatı boyunca sürdürenler dünyayı değiştirir. Bugünün dünyasını sizin yaşınıza yakın insanlar değiştirdi. Hepimizin önünde heyecanla beklediği iki sınav günü var. Birkaç ay boyunca sizden fedakarlıklar isteyen doktor ağabeyiniz olarak bu iki günün hepinize başarı getirmesini yürekten diliyorum.

Günlük corona virüs tablosu

Sağlık yönünden sınava uygun şartların hazırlanması konusunda bizler elimizden geleni yaptık. Bilim Kurulumuz, sınav tedbir rehberi hazırladı. Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kurumlar hazırlıklarını tamamladı. Yakın günlerde yapılan diğer sınavları dikkate almalıyız. Okul girişindeki yığılmalarda ailelerin olduğunu biliyoruz. Gençlere iştirak edecek aileler olursa kendilerinden sınav merkezlerinin uzağında beklemelerini rica ediyoruz.

Sağlık Bakanı Koca, 24 Haziran 2020 tarihli corona virüs tablosunu açıkladı. Son 24 saatte yapılan test sayısı 53 bin 486 olurken, bin 492 yeni tanı konuldu. Bugün 24 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı 5 bin 25'e yükseldi. Son 24 saatte bin 386 kişi iyileşti.

İkinci dalga açıklaması

Vaka sayımızda bir dalgalanma var. Önceki günlere kıyasla test sayımız 10.000 fazla olsa da, sonuç hepimizi riskin büyümesine karşı uyarıyor. Artışın sebebi, yazla birlikte, tedbirlerin esnetilmesi. Bu yaz tedbir dışında ikinci bir seçeneğimiz yok.

Bizim şu an ikinci dalgayı yaşamadığımızı rahat olarak söyleyebilirim. Yoğun bakımdaki hasta sayımız ve entübe sayılarımız düşüyor. Yoğun bakımdaki hastaların can kaybı oranı yüzde 2'lere düşmüş durumda. 

Birinci dalganın etkisi devam ediyor. Bazı bölgelerimizde vaka sayısının arttığını görüyoruz.

16 Mart öncesinde vefat edenlerin yaş ortalaması 71 iken şu anda 74 oldu. 

(PSR ve Antikor testiyle ilgili) 153 bin kişiye test yapılacak demiştik. Şu anda 118 bin kişiye uygulandı. Sanıyorum 1 hafta, 10 gün içerisinde testlerin tamamı sonuçlanmış olur.

Corona virüs aşısı

(Covid-19 tedavisinde kullanılacak aşıyla ilgili) 4-6 aydan önce aşıyla ilgili somut bir gelişmenin olacağı görünmüyor.

Kan gruplarıyla ilgili yurt dışında iki çalışma oldu. Orada da daha çok A grubunun daha riskli, 0 grubunun daha az riskli olduğu gözlemlendi. Bunu daha geniş bir çalışmayla desteklemek gerekiyor. Biz de ülke olarak bu konudaki verilerimizi yayın safhasına getirmek üzere topladık. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde yayınlanması için hazır olur.

Kurban Bayramı'nda kısıtlama olacak mı?

Vaka sayılarının binin üzerinde olduğunu görüyoruz, vefat sayılarının eskiye göre düşük olduğunu görüyoruz, hastane yükünün az olduğunu da görüyoruz, önümüzdeki dönemde benzer şekilde yeni bir kısıtlamayı Bilim Kurulunda gündeme almadık. Bu döneme 'Kontrollü Sosyal Hayat' demiştik. Bu hayatın tedbirlerle devamını önemsiyoruz. Bu dönemde virüsle karşılaşmamızın yolu; maske, mesafe ve el temizliği.

Vaka sayıların il bazında açıklanmasında sorun yok. Özellikle turistik bölgelerimizin vaka sayılarını önümüzdeki günlerde açıklamış olacağız. il hıfzıssıhha kurulları bütün illerdeki vaka sayılarını ve değişimlerini biliyorlar. Kararları da bu doğrultuda alıyorlar.

Bilim Kurulu'nda Kurban Bayramı'nda bir kısıtlılık olması gibi bir durum gündeme gelmedi. Kurban Bayramı'nda kısıtlama olup olmayacağını şimdiden söylemem zor. Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi bir kısıtlama olmayacağını düşünüyorum. Önemli olan önümüzdeki haftalarda pandeminin seyrini görmemiz olacak. Belirleyici olan bu olacak.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Minibüste yolcuda corona virüs alarmı