25 Ekim akşam Hadi İpucu sorusu: Şahika Ercümen ve Yasemin Dalkılıç hangi alanda rekor kırmıştır?

25 Ekim akşam Hadi İpucu sorusu: Şahika Ercümen ve Yasemin Dalkılıç hangi alanda rekor kırmıştır?

25 Ekim akşam Hadi akşam ipucu sorusu geldi. Saat 20.30'da başlayacak yarışmanın bu akşamki konseptti: Spor... Uygulamanın sorduğu soru ise: Şahika Ercümen ve Yasemin Dalkılıç hangi alanda rekor kırmıştır?

25 Ekim 2018, Perşembe 15:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hadi bilgi yarışması bu akşam spor gecesiyle kullanıcıların karşısına geçecek. Uygulama "Su sporlarıyla aranız nasıl?" şeklinde yarışmacılara seslenerek "Kış yaklaşırken içinizi açacak bir görselle ipucumuz gelsin. Şahika Ercümen ve Yasemin Dalkılıç'ı tanıyan var mı? Hangi alandaki rekorlarıyla ünlü sporcularımızdır?" diye ipucu sorusunu sordu.

CEVAP: SERBEST DALIŞ

YASEMİN DALKILIÇ KİMDİR?

Yasemin Dalkılıç, dünya sualtı dalış rekortmeni Türk dalgıç. 2 Mayıs 1979'da Ankara'da doğdu. Dalış sporuna çok küçük yaşta başladı. Yaş grubunda Türkiye'yi iki dünya ve bir Avrupa şampiyonasında temsil etti ve yine yaş grubu içinde çeşitli Türkiye rekorlarını birkaç yıl elinde bulundurdu.

1996 yılında ODTÜ Matematik bölümüne başlamasının ardından ODTÜ-SAT Serbest Dalış Grubuyla çalıştı. Bu ekip ile 1998 yılında katıldığı Uluslararası Serbest Dalış Şampiyonası'nda Türk milli takımını temsil etti ve Kadınlar arasındaki en iyi dereceyi yakaladı.

1999 yılında antrenörü Rudi Castaneyra ile tanıştı. Aynı yıl içinde serbest dalışın en zor disiplininde 68 metre derinliğe dalarak yeni bir dünya rekoru kırdı. Rekorlarına 2000 yılında iki yenisi eklendi. Serbest dalışın en itibarlı disiplinleri olan Limitli ve Limitsiz Değişken Ağırlık kategorilerinde 100 ve 120 metre derinliğe indi. Daha sonra, Mısır'da Limitli Değişken Ağırlık kategorisinde 105 metre ve Yunanistan'da Desteksiz Sabit Ağırlık kategorisinde 40 metrelik dünya rekorları ile bu sporda dünyanın en elit grubuna yükselmeyi başardı.

ŞAHİKA ERCÜMEN KİMDİR?

Profesyonel serbest Dalgıç, Serbest dalış Eğitmeni, beslenme ve diyet Uzmanı. 2014 yılı itibarıyla serbest dalış alanında 6 adet resmi dünya rekoru sahibidir. Şahika Ercümen, 16 Ocak 1985 tarihinde Çanakkale’de doğmuştur. Çocukluğunda yaşadığı astım rahatsızlığı üzerine spora başladıktan sonra su sporlarının birçok dalında şampiyonluklar elde etmiştir. Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesini bitirdi. Ankara, Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunudur. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER UEFA'ya bağlı 55 federasyon Avrupa Süper Ligi'ni kınadı