25 metrelik dalgalar Azor Adaları'nı tehdit ediyor

Atlas Okyanusu'nda Portekiz'e bağlı Azor Adaları, Lorenzo kasırgasının etkisi altına girdi. Bu felaketin bugüne kadar yaşanan en güçlü doğa felaketlerinden biri olabileceği söyleniyor...

02 Ekim 2019, Çarşamba 14:24
A A

Portekiz Meteoroloji Ajansı, Lorenzo kasırgası sebebiyle dalga boyunun 25 metreye ulaşabileceği uyarısında bulundu. Azorlar bölgesel hükümet başkanı Vasco Cordeiro, "Önümüzdeki saatlerde durum daha da kötüleşecek." dedi.


ABD Ulusal Kasırga Merkezi ise Azorlar civarındaki kötü hava koşullarının bugün akşam saatlerine kadar süreceğini bildirdi.


Atlas Okyanusu'nda Lorenzo kasırgası sebebiyle Lüksemburg bayraklı bir römorkörden günlerdir haber alınamıyor. Gemi için arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.


Gemide mürettebat olarak çalıştığı düşünülen bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Gemideki 3 kişinin canlı kurtarıldığı fakat 10 kişiden haber alınamadığı rapor edildi.

Portekiz Meteoroloji Ajansı, saatte 160 km hızla Azor Adaları'nı vuran Lorenzo kasırgasının şiddetinin kategori 5'ten kategori 1'e indiğini açıkladı.


Azorlar'ın ardından Lorenzo'nun gücünün daha da zayıflayacağı ve tropikal fırtına olacağı belirtildi.


Lorenzo'nun önümüzdeki günlerde İngiltere'nin batı kıyılarını ve İrlanda'yı da etkisi altına alacağı aktarıldı.


Azor Adaları'nı etkisi altına almadan önce kategori 5 seviyesine ulaşan Lorenzo, Atlas Okyanusu'nun en doğusunda oluşan kasırga unvanına da sahip oldu.


Fırtına gücünü kaybetmiş olsa da ölümcül etkisini sürdürüyor. Yetkililer ise sürekli olarak bölgede yaşayan insanları uyarıyor ve arama kurtarma çalışmaları düzenliyor.

(Hürriyet)

Sıradaki haber yükleniyor...