3 bin yılda açan çiçek Çanakkale'de görüldü

Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Beybaş köyünde, Budizm inancında 3 bin yılda bir açtığına inanılan 'udumbara' çiçeğine rastlanıldı.

21 Haziran 2020, Pazar 17:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Umurbey beldesine bağlı Beybaş köyünde ailesiyle birlikte yaşayan Zeynep Ayhan, kiraz hasadı yaparken gözle görülmesi zor olan ve 'avatar' da denilen 'udumbara' çiçeğini fark etti.

Budistlerin inandığı efsaneye göre, 'udumbara' çiçeğinin özel ve değerli bir tür olduğunu ifade eden Zeynep Ayhan, çiçek sönünceye kadar kiraz ve yaprağı özenle saklamaya karar verdi.

Udumbara efsanesi

Budistlerin inandığı efsaneye göre, 'Youtan Poluo' olarak bilinen udumbara çiceği, 3 bin yılda bir çiçek veriyor. Udumbaranın eski Hint bölgesinin en eski dili Sanskritçe’deki anlamı 'Cennetten gelen hayır çiçeği' olarak biliniyor.

Ağaçların dallarında parazit olarak yetişen udumbara çiçeği, üzerinde yaşadığı ağacın meyvesi içinde yetiştiği için gözle fark edilmesi çok zor. 3 bin yılda bir açtığı söylenen çiçek bu nedenle Budist efsanesinde çok nadir olayların sembolü olarak kabul ediliyor.

Budizm efsanesinde Udumbara çiçeği ortaya çıktığı zamanlarda bir kralın doğacağına inanılıyor. Uzmanlar ise udumbara çiçeği olarak lanse edilen organizmanın, aslında bir böceğe ait yumurtalar olduğunu belirtiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akıllara durgunluk veren olay! Evden 3 kamyon çöp çıktı