300 bin kişinin içme suyu kaynağı şantiyeye döndü!

300 bin kişinin içme suyu kaynağı şantiyeye döndü!

Rize'de 300 bin kişinin içme suyu kaynağı olan ve "Dereye girmek yasaktır" yazan dereye iş makineleriyle girdiler

01 Nisan 2016, Cuma 14:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Küçükçayır köyünde, il merkezi ile 9 ilçe, 5 belde ve 25 köyde yaşayan yaklaşık 300 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Rize Belediyesi’ne ait Andon İçme Suyu Tesisleri’nin su ihtiyacını karşılayan Taşlıdere deresinden taş-çakıl alımı için valilik bir şirkete izin verdi.

Yerleşim yeri bulunmayan bölgeye önceki gün iş makineleri ve kamyonlarla gelen şirket, İçme Suyu Tesisleri'nin 1.5 kilometre uzağında çalışma başlattı.

Taşlıdere deresi yatağına giren kepçeler yardımıyla kamyonlara yüklenen malzeme mıcır eleme tesisine taşınmaya başlandı.

Dere içerisinde iş makinelerinin çalışması nedeniyle İçme Suyu Tesislerine giden suda bulanıklaştı.

'DEREYE GİRMEK YASAKTIR' TABELASI VAR

Rize Belediyesi’ne bağlı, kısa adı ’RİZE SUYAP-İŞ’ olan Andon İçme Suyu Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği, tesise su sağlayan Taşlıdere deresinin yer aldığı bölgeyi içme suyu havzası ilan ederek koruma altına almıştı.

Dere boyunca 'Su alma havzasıdır. Dereye girmek ve çöp atmak yasaktır. Uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır" yazılı uyarı tabelaları yer alıyor.

"BU NE YIKIMDIR?"

Daha önce ahırındaki ineğini satarak bilirkişi ücretini ödediği davayı kazanan ve aynı bölgedeki HES yapımını durduran 71 yaşındaki Kazım Delal, dereden malzeme alımı ile içme suyu kaynağının kirletildiğini belirterek,  "Derenin suyunu kirletiyorlar. Onlarca iş makinesi ve kamyonun su kaynağının içinde ne işi var? Temiz su içecek olan millete kirli su mu içirecekler? Vali ve belediye başkanının bu durumdan haberi olmadığını düşünüyorum. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bunu görmüyor mu? Bu müdürlük ne iş yapıyor? Bu ne yıkımdır? Çekin elinizi yakamızdan. Milletin içtiği su bırakın temiz kalsın. Bu izinleri kim verdiyse haklarında suç duyurusunda bulunacağım" dedi.

Kazım Delal, Rize Valiliği ve Rize Belediye Başkanlığı’na başvurarak şikayetçi oldu.

DHA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: İstanbul'da korkutan yangın