4 ay sonra ilk görüntü

Mısır'da eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılanması bugün başlandı. Dört ay sonra ilk kez görüntülenen Mursi askeri helikopterle, duruşmanın yapılacağı Polis Akademisi'ne getirildi

04 Kasım 2013, Pazartesi 10:57
A A
4 ay sonra ilk görüntü

Mısır'da 3 Temmuz'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi'nin yargılanmasına bugün başlandı.  Halkı şiddete teşvik ve cinayetle suçlanan Mursi, suçlu bulunursa idam cezasına çarptırılabilir.

Muhammed Mursi'nin savunma heyetinden avukat Hasan Kerim, Mursi'nin "mahkemede kendini savunacağını" söyledi.

Kerim, "Mursi, mahkemede kendisini savunacak ve suçlamalara cevap verecek, aynı suçla yargılanan 14 kişi de heyet tarafından savunulacak" dedi.

Kerim, savunma heyetinin mahkemeden öncelikle, "Mursi ve diğer 14 sanıkla bir araya gelmeyi, dava dosyasını incelemek ve bir nüshasını almak için" duruşmanın ileriki bir tarihe ertelenmesini isteyeceğini ifade etti.

Mısır eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yanı sıra Müslüman Kardeşler'in 14 yöneticisi de yargılanıyor.

AİLESİ DURUŞMAYA KATILMIYOR

Mısır eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ailesi mahkemeyi tanımadığını belirtip duruşmaya katılmayacaklarını duyurdu.

Duruşma nedeniyle başkent Kahire'de çok sıkı güvenlik önlemi alındı. 20 bin polis güvenliği sağlamak için görev yapacak.

PROTESTO EYLEMLERİ

Mursi destekçileri, mahkemeyi protesto için eylem planlıyor. Uluslararası insan hakları örgütleri de, adil yargılama için çağrı yaptı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.