4 bakan, okul servisleriyle ilgili alınan yeni önlemleri açıkladı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Okul Servis Yönetmeliği'ne ilişkin basın açıklaması yaptı

24 Ekim 2017, Salı 10:29
A A
4 bakan, okul servisleriyle ilgili alınan yeni önlemleri açıkladı
Okul Servis Yönetmeliği'ne ilişkin 4 bakan basın toplantısı düzenledi.


OKUL SERVİSLERİNDE YENİ DÖNEM


- Okul servis taşıyıcısını belirleme komisyonu kuruldu

- Rehber öğretmene tutanak yetkisi verildi.

- Okul servis araçlarında üç noktalı emniyet kemeri, güvenlik kamerası, sensörlü koltuk ve araç takip sistemlerinin bulundurulması zorunlu hale getirildi 

- Taşımacılar ve serviste bulunan rehber personele verilecek eğitimlerin nitelikleri yükseltildi, bu personellerden suçu kovuşturma aşamasında bile olsa çalışamayacağı öngörüldü 

- Rehber personele reflektif yelek giymesi zorunluluğu getirildi

- Şoförlere her yıl aile hekiminden psikoteknik rapor alması zorunluluğu getirildi

- Servis araçlarının camlarına film yapıştırılması yasaklandı, kendinden renkli araçların ise 3 Eylül 2019 tarihine kadar değiştirmesi öngörüldü.

- Güvenlik konusunda düzenleme yapma yetkisi İçişleri Bakanlığı'na verildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın açıklamasından satır başları:

Sadece okulda verilen eğitimin kaliteli olması yetmez. İyi şartlarda taşınması kaliteli eğitimin olmazsa olmazlarındandır.  

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklamasından satır başları:

Sadece okulda verilen eğitimin kaliteli olması yetmez. İyi şartlarda taşınması kaliteli eğitimin olmazsa olmazlarındandır. Sağlıklı, güvenli ve kaliteli hizmet seviyesinin sağlanması için tüm görevlilerin uyum içinde olması ve servis denetiminin de aksatılmadan yürütülmesi esastır.  Komisyonda öğretmen ve veliler olacak. 

Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yerine getirilecek. Bu sistemde de eksiklikler olabilir. daha iyi olurdu diye velilerimiz de olabilir. Bu konuda bir şikayet varsa bizim bakanlığımızın iletişim merkezi var 147. Buraya bildirirlerse biz de evlatlarımıza daha iyi bir hizmet veririz. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamasından satır başları:

Önemli olan uygulamaktır. Buna geçişte çok zorlayıcı değil, dikkatli ve güvenli bir takım kuralar oluşturulmuş. Velilerimiz, vatandaşlarımız rahat olsunlar. Tüm güvenlik önlemlerini almak bizim temel sorumluluğumuzdur. 


DENETİM İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDA OLACAK


Denetim görevinin büyük bir bölümü İçişleri Bakanlığımız olarak bize bırakılmaktadır. Burada müsamaha gösteremeyiz. Ki
 

32 BİN OKULDA UYGULAMA YAPILDI


Dün 32 bin 438 okulun çevresinde bizim kolluk kuvvetlerimiz uygulama yaptılar. Bunu peyderpey devam ettireceğiz. Ailelerin rahat edebilmesi için bilmenizi isteriz ki üzerimize düşen bütün sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz. 


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya:

Bugün hepimizin en kıymetli varlıkları olan evlatlarımızın okul servis uygulaması için 4 Bakanlık olarak biraraya geldik. Uzunca bir süredir yapılan çalışmanın neticesini sizlerle paylaştık. Velilerimizin huzur içinde olmaları ve evlatlarının okul dönüşünü beklerken kaygı değil güven duygusu içinde beklemeleri bizim bu çalışmamızın temelini oluşturuyor. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ankara artık Melih Gökçek'siz