4 kuşaktır isimlerini İstiklal Marşı'ndan alıyorlar

Çerkez bir ailede asker çocuğu olarak dünyaya gelen Sefer Can, 82 yıl önce ilk çocuğuna İstiklal Marşı'ndan isim vererek bir gelenek başlattı. Bugün dördüncü neslin yetiştiği ailede, bu geleneğe hâlâ sahip çıkılıyor. Aile üyeleri, hikâyeyi duyan herkesin duygulandığını belirterek bu isimleri gururla taşıdıklarını belirtti

18 Mayıs 2019, Cumartesi 17:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar

"Yüksek tahsili olmayan bizim aile büyükleri, hayat tecrübesi ile İstiklal Marşı'nın ne anlam ifade ettiğini anlamış" diyen Sönmez Can, "Bizim aile 1864'te Kafkasya'dan göç etmiş ve 1864'e kadar o amansız savaş devam etmiş. Sonunda da Kafkas halkları vatanlarını terk etmek zorunda kalmış. O zoraki göçten sonra vatanın ve devletin ne olduğunu o insanlar zaten öğrenmiş. Dedem Osman Çavuş, çok iyi bir topçu çavuşuymuş ve Kanal Harekatı'na katılarak 12 yıl askerlik yapmış. Yani 12 yıl askerlik yapan bir insan, İstiklal Marşı´nın, vatanın ve bağımsızlığın ne demek olduğunu bildiği için, bunu çocuklarına ve torunlarına isim olarak seçmekte hiçbir risk görmemiş" ifadelerini kullandı.

Çocuklarına koyduğu isimler ile ilgili bir anısını da anlatan Sönmez Can, "Komutanlarımdan bir tanesi küçük oğlum doğduğunda 'Adını ne koyuyorsunuz?´' diye sordu. Ben de 'Irkım' dedim.'‘Öyle saçma sapan isim olur mu?' dedi. Ben de 'Neresi saçma! Büyük oğlumun adı Kahraman, bu da Irkım. Kahraman Irkım, ikisi bir araya geldiğinde bir anlam ifade ediyor ve bu isimler İstiklal Marşı'ndan alınmış isimlerdir´ deyince 'Hay Allah, öyleyse çok büyük hata yaptı. Hayırlı olsun o zaman' dedi" diye konuştu.

'KİME ANLATSAK DUYGULANIYOR'

'KİME ANLATSAK DUYGULANIYOR'

Bu konu özelinde yıllardır aynı hissiyatı paylaştıklarını kaydeden Sönmez Can'ın eşi Aysel Can ise, "İstiklal Marşı'mızın sözlerinin evlatlarımıza, torunlarımıza isim olarak verilmesi bizi her zaman için duygulandırmıştır. Kaç senelik bir aileyiz, inşallah çocuklarımız da onurla, gururla bu isimleri sürdürecek. Kime anlatsak herkes duygulanıyor, gözleri doluyor" dedi.


8 yaşındaki Çehre Can ise arkadaşlarının da ismini çok beğendiğini ve isminden çok memnun olduğunu dile getirdi.


Selin GÜRSEL-Gizem KARADAĞ/İSTANBUL, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bu hafta ne yapsak? (17- 23 Şubat)