Önceki Fotolar

4 kuşaktır isimlerini İstiklal Marşı'ndan alıyorlar

Çerkez bir ailede asker çocuğu olarak dünyaya gelen Sefer Can, 82 yıl önce ilk çocuğuna İstiklal Marşı'ndan isim vererek bir gelenek başlattı. Bugün dördüncü neslin yetiştiği ailede, bu geleneğe hâlâ sahip çıkılıyor. Aile üyeleri, hikâyeyi duyan herkesin duygulandığını belirterek bu isimleri gururla taşıdıklarını belirtti

18 Mayıs 2019, Cumartesi 17:17 Son Güncelleme:
A A
'İSTİKLAL MARŞI'NDA İSİM BİTMİYOR'

'İSTİKLAL MARŞI'NDA İSİM BİTMİYOR'

Şu anda ailedeki 17 kişinin isimlerinin İstiklal Marşı'ndan verildiğini belirten Serhat Can, isimleri şöyle sıraladı:


"Babam Korkmaz, büyük amcam Sönmez, küçük amcam Şafak, halalarım Yüzen ve Hilal, kuzenlerim Kahraman, Irkım, Şuheda, Birgül, Yurdun, Can ve Ezel, yeğenlerim ise Çehre, Parla, Ata ve Hür. İstiklal Marşı´nda isim bitmiyor, biz onu çok defa test ettik. Saymaya başlarsanız daha çok isim var. Ama mesela ben babamın ismini tekrardan kendi çocuğumda kullanabilirim. İsimleri şimdiye kadar hiç tekrar etmedik."


TRT'nin 1981 yılında dedesi Sefer Can ile röportaj yaptığını ve o dönemlerde herkesin hikâyeye tanık olduğunu da sözlerine ekleyen Serhat Can, "O zaman tek kanal olduğu için, herkes o röportajı izlemişti. Sanırım 1987'de ben ortaokuldayken, edebiyat öğretmenimiz bir arkadaşımıza 'Arda, adının anlamını biliyor musun?' dedi. Arda da söyledi. Sonra öğretmenimiz, ‘Tamam oturabilirsin. Siz hatırlamazsınız, bir gün televizyona adamın biri çıktı. Bütün isimleri İstiklal Marşı'ndan koymuş' dedi. Ben de elimi kaldırdım, 'Öğretmenim, o bizim ailemiz´' dedim, o da bayağı şaşırdı" dedi.

'12 YIL ASKERLİK YAPAN BAĞIMSIZLIĞIN NE DEMEK OLDUĞUNU BİLİR'

'12 YIL ASKERLİK YAPAN BAĞIMSIZLIĞIN NE DEMEK OLDUĞUNU BİLİR'

Aslen Çerkez olduklarını belirten ve Çerkez geleneklerine göre doğan çocuklara isim koyma yetkisinin babada değil, dedede olduğunu belirten emekli Kurmay Albay Sönmez Can, babası kendilerine bu isimleri verirken dedesi Osman Çavuş'tan da onay aldığını dile getirdi. Dedesinin de 12 yıl askerlik yaptığını ifade eden Sönmez Can, bu vasiyetin ne kadar değerli olduğunu vurguladı."Yüksek tahsili olmayan bizim aile büyükleri, hayat tecrübesi ile İstiklal Marşı'nın ne anlam ifade ettiğini anlamış" diyen Sönmez Can, "Bizim aile 1864'te Kafkasya'dan göç etmiş ve 1864'e kadar o amansız savaş devam etmiş. Sonunda da Kafkas halkları vatanlarını terk etmek zorunda kalmış. O zoraki göçten sonra vatanın ve devletin ne olduğunu o insanlar zaten öğrenmiş. Dedem Osman Çavuş, çok iyi bir topçu çavuşuymuş ve Kanal Harekatı'na katılarak 12 yıl askerlik yapmış. Yani 12 yıl askerlik yapan bir insan, İstiklal Marşı´nın, vatanın ve bağımsızlığın ne demek olduğunu bildiği için, bunu çocuklarına ve torunlarına isim olarak seçmekte hiçbir risk görmemiş" ifadelerini kullandı.

Çocuklarına koyduğu isimler ile ilgili bir anısını da anlatan Sönmez Can, "Komutanlarımdan bir tanesi küçük oğlum doğduğunda 'Adını ne koyuyorsunuz?´' diye sordu. Ben de 'Irkım' dedim.'‘Öyle saçma sapan isim olur mu?' dedi. Ben de 'Neresi saçma! Büyük oğlumun adı Kahraman, bu da Irkım. Kahraman Irkım, ikisi bir araya geldiğinde bir anlam ifade ediyor ve bu isimler İstiklal Marşı'ndan alınmış isimlerdir´ deyince 'Hay Allah, öyleyse çok büyük hata yaptı. Hayırlı olsun o zaman' dedi" diye konuştu.

'KİME ANLATSAK DUYGULANIYOR'

'KİME ANLATSAK DUYGULANIYOR'

Bu konu özelinde yıllardır aynı hissiyatı paylaştıklarını kaydeden Sönmez Can'ın eşi Aysel Can ise, "İstiklal Marşı'mızın sözlerinin evlatlarımıza, torunlarımıza isim olarak verilmesi bizi her zaman için duygulandırmıştır. Kaç senelik bir aileyiz, inşallah çocuklarımız da onurla, gururla bu isimleri sürdürecek. Kime anlatsak herkes duygulanıyor, gözleri doluyor" dedi.


8 yaşındaki Çehre Can ise arkadaşlarının da ismini çok beğendiğini ve isminden çok memnun olduğunu dile getirdi.


Selin GÜRSEL-Gizem KARADAĞ/İSTANBUL, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...