400 milyon yıllık omurgalı serüveni

400 milyon yıllık omurgalı serüveni

Ayakları bulunan ilk omurgalı organizmaların (tetrapod) bundan 397 milyon yıl önce ortaya çıktıklarını belirledi

06 Ocak 2010, Çarşamba 14:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bilim dergisi Nature’de bugün yayımlanan, Varşova Üniversitesi'nden Grzegorz Niedzwiedzki, İsveç’in Uppsala Üniversitesi'nden Per Ahlberg ve meslektaşlarının araştırmasına göre, orta Devon dönemine (397-385 milyon yıl öncesi) tarihlenen deniz katmanlarında bulunan izler, şimdiye dek keşfedilen en eski tetrapodlardan 18 milyon yıl öncesine ait bulunuyor.

Araştırmacılar, bu ilk tetrapodların, kafaları tetrapodlara benzeyen, ancak göğüs ve leğen kemiğinde iki çift yüzgeçli bir tür balık olan en eski "elpistostegalyen" fosillerinden de en az 10 milyon yıl daha eski eski olduğunu belirtti.

Bu keşfin ışığında, bu iki omurgalı türün bir ortak türden geldiğini belirten Janvier, söz konusu olanın bu ortak türün neye benzediği sorusu olduğunu ifade etti.

Araştırmacılar makalelerinde, ayrıca şimdiye dek geçerli olan teorinin tersine, ilk tetrapodların tatlı sulu göller ve deltalarda değil, sığ denizlerdeki deniz çamurunun içinde veya mercan resiflerindeki lagünlerde yaşadığını belirtti.

Devon devrindeki su ortamının tetrapodlara büyük olasılıkla kolay beslenme ortamı yaratmadığının altını çizen araştırmacılar, tetrapodların karada maceraya atılma yetisini elde etmeden önce avlarını derin sularda aramış olabileceğini, ancak bu hipotezin de bu türün morfolojik ve diş yapısı gelişimiyle uyumlu olmadığını kaydetti.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya Kahve Günü’ne özel: Kahveleriyle meşhur ülkeler