432 çocuktan biri: Mehmet Ali

432 çocuktan biri: Mehmet Ali

Soma'daki maden faciasında 301 işçi hayatını kaybetti, 432 çocuk yetim kaldı. O çocuklardan biri de 16 yaşındaki Mehmet Ali... Onunki acı dolu bir hikaye...

22 Mayıs 2014, Perşembe 16:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Altı yıl önce eşi evi terk ettiği için biri 16 diğeri 9 yaşındaki iki çocuğunu tek başına büyüten 42 yaşındaki maden işçisi, son gün çocuklarının yemeğini pişirdi, yaşadıkları Beyce köyünden madene gitti ve bir daha dönmedi.

ki çocuğunu tek başına büyüten 42 yaşındaki maden işçisi Yüksel Cangül, son gün çocuklarının yemeğini pişirdi, madene gitti ve bir daha dönmedi.

BİRKAÇ KOMŞU VE AKRABA...

Türk Kızılayı ekiplerince gıda yardımı götürülen evde çocukları ve onlara yardıma gelmiş birkaç komşu ve akraba vardı.

Madencinin teyzesi Ayşe Cura, madende hayatını kaybeden Yüksel Cangül’ün küçük yaşta anne ve babasını kaybettiğini, babaannesi tarafından büyütüldüğünü anlattı.

 

 

Cangül’ün çocuklarına çok değer verdiğini ve onlar için yaşadığını belirten Cura, eşi evi terk eden Cangül’ün hem madende çalışıp eve baktığını, bulaşık yıkayıp yemek yaptığını dile getirdi.

Cura, şunları söyledi:

'ÇOCUKLARINA YEMEK YAPMIŞ, DOLABA KOYMUŞ'

"Hep çocuklarını düşünürdü. O işe gidince biri okula diğeri komşuya gidiyordu. Son gün işe giderken iki çeşit yemek yapmış dolaba koymuş, çocuğa da ’Oğlum telefonu kurmamışın ben telefonu kurdum. Okula geç kalma’ demiş."

Ayşe Cura, Cangül’ün ölümünden sonra evi terk eden eşinin gelip küçük oğlu Emir Can’ı aldığını ifade etti.

BABASININ CESEDİNİ O TEŞHİS ETTİ

Babasının cenazesinin ardından 4 gündür uyuyamadığını dile getiren 16 yaşındaki oğlu Mehmet Ali de "4 gün önce Kırkağaç’tan haber aldık, gittik. Ki dedi.

MADEN MÜHENDİSİ OLACAKTI, BABASI ÖLÜNCE VAZGEÇTİ

İlk günler yalnız kaldıklarını ifade eden Mehmet Ali, "Annem geldi hiçbir şey demedi. Bir tas çorba veren olmadı. Komşular falan ki diye konuştu.
Madendeki faciadan önce maden mühendisi olmayı düşündüğünü anlatan Mehmet Ali, babasını kaybettikten sonra vazgeçtiğini ancak üniversiteye girip meslek sahibi olmak istediğini vurguladı.

'400-500 YETİM VAR'

Türk Kızılayı Soma Şube Başkanı Aziz Günal, Soma, Kınık, Kırkağaç, Savaştepe ve Akhisar’da yardım dağıttıklarını anlattı.

Madendeki faciadan sonra 400-450 kadar çocuğun yetim kaldığının söylendiğini belirten Günal, özellikle Cangül Ailesi gibi özel durumdaki ailelere yardımları artıracaklarını söyledi.

Günal, çocuklara gıda yardımı götürdüklerine işaret ederek "İhtiyaçlarını aldık. Bundan sonra da gereken yardımı yapacağız, bu eve özel olarak geleceğiz" dedi.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bombalı eylem hazırlığındaki terörist, 37 kilo TNT ile yakalandı