45 santime soruşturma açıldı

Mersin'de, kız ve erkek öğrencileri birbirlerine 45 santimetreden fazla yaklaştırmadığı iddia edilen liseye müfettiş gönderildi

11 Ocak 2011, Salı 13:26
A A
45 santime soruşturma açıldı

Mersin Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde, kız ve erkek öğrencilerin birbirlerine 45 santimetreden daha fazla yaklaşmayacaklarına ilişkin uygulamanın söz konusu olmadığını açıklarken, Valilik müfettiş göndererek inceleme başlattı.

Lise Müdürü İbrahim Tol’un 2010-2011 eğitim yılının başlamasıyla birlikte, erkek ve kız öğrencileri sözlü uyararak, birbirlerine 45 santimetreden daha fazla yaklaşmamaları, yemekhanelerinin ayrılması, giriş kapısında kızların sağdan erkeklerin soldan girmesi gibi uygulama iddiaları üzerine, dün okul bahçesinde toplanan 100 veli, bu durumu protesto etti. 

Dün suskun kalan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, bugün iddialarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. İddiaların gerçek dışı olduğunu savunan Gül, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde karma eğitimin yapıldığını, kız ve erkek öğrencilerin yetenek sınavı ile alındığını, ülkenin her yerinden, her sosyo ekonomik gruptan ailelere mensup çocukların okuduğunu, kendi alanında Türkiye’de dereceleri olan seçkin bir eğitim kurumu olduğunu belirtti. İddiaları talihsizlik olarak değerlendiren Gül açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

YEMEKHANE AYIRIMI

"Okul Müdürü tarafından kız ve erkek öğrencilerin birbirlerine en fazla 45 santim yaklaşabileceklerine dair emir ve duyurunun ne kadar anlamsız ve mantık dışı olduğu kendiliğinden anlaşılacaktır. Karma eğitim yapılan, sınıf ve sıralarda kız erkek öğrencilerin beraber oturduğu bir okulda böyle bir emrin ve talimatın olamayacağı ve olmadığı herkesçe bilinen bir gerçektir. Kız öğrenciler için sıraların önüne tahta yaptırıldığı tamamen asılsız ve gerçeği yansıtmayan bir bilgidir. Zira okulda ve dersliklerde kullanılan sıralar Türkiye genelinde kullanılan sıra ve dersliklerden farklı değildir.

Yemekhanelerin ayrıldığı iddiası ise Bakanlığımızın ortaöğretimde daha çok kız öğrencinin okullaşması amacı ile başlattığı pansiyon kapasitelerinin daha verimli kullanması uygulamasına yanlış bilgiye dayalı olarak tam tersi bir anlam yüklemektir. Çünkü bu uygulama ile kız çocuklarını erkeklerden ayırma ve ayrıştırma yerine daha çok kız öğrencinin sosyal hayata ve eğitime katılımını sağlamak ve teşvik etmek amaçlanmaktadır.

Bu uygulamanın bir gereği olarak, aynı çatı altında bulunan Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’ne ait kız öğrenci pansiyonu ile Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin erkek pansiyonun kapasiteleri beraber değerlendirilmiş, kız öğrenciler lehine daha çok kapasite geliştirmek amacıyla, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’ne kayıtlı 25 erkek öğrencinin Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinin pansiyonuna geçişleri sağlanmıştır. İddia edildiğinin aksine halihazırda söz konusu okulun mensubu olan kız ve erkek öğrenciler tek ve ortak olan yemekhaneyi kullanmaktadırlar.

2 AYRI KAPI VAR

Okul yurdunda kız ve erkek öğrencilerin kaldığı pansiyonlar arasına demir parmaklıklar ve farklı giriş kapılarının kullanıldığı iddiası ise tamamen maddi gerçeği farklı bir mecraya taşımaktan ibarettir. Zira aynı binanın çatısı altında iki farklı okula ait iki farklı pansiyon var ve bu pansiyonların girişlerinin ayrı olması doğal ve normal bir olaydır. Haftada iki saat din dersi için 3 öğretmen bulunuyor iddiası ise tamamen yanlış bilgiye dayanmaktadır. Çünkü okulun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi’nin haftalık ders saati sayısı her sınıf için 1, öğretmen normu 1’dir ve okulda tek bir öğretmen görev yapmaktadır."

Mersin Valiliği tarafından görevlendirilen Milli Eğitim Müfettişi’nin okulda iddialarla ilgili inceleme yaptığı da bildirildi.

MERSİN, (DHA) 


 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.