450 kiloluk dev kabak yetiştirdi!

450 kiloluk dev kabak yetiştirdi!

Sakarya'nın Akyazı ilçesindeki geniş arazisinde balkabağı üreten Fadıl Uzak, bu yıl en büyüğü 450 kiloya ulaşan dev kabaklar yetiştirdi. Uzak, geçen yıl 515 kiloya ulaşan balkabağı yetiştirdiğini bu yıl ki hedefinin 600 kilo olduğunu ancak dolu yağışı nedeniyle bunun gerçekleşmediğini söyledi

05 Eylül 2014, Cuma 12:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Akyazı’ya bağlı Ormanköy’deki geniş arazisinde 30 dönüm arazi üzerine ekilmiş ceviz bahçesi bulunan, bunun yanı sıra diğer arazilerinde mısır ve diğer sebzelerden yetiştiren Fadıl Uzak, geçtiğimiz yıllarda ABD’de gördüğü dev balkabaklarından yetiştirmek için tohum getirtti. Tanesi 100 doları bulan tohumları eken ve geçtiğimiz yıl en büyüğü 515 kiloya ulaşan kabaklar üretmeyi başaran Uzak, bu kez geçen yıl ürettiği kabakların tohumlarını ekti. Kabaklar büyüme aşamasındayken birkaç kez meydana gelen dolu nedeniyle hedeflediği 600 kiloluk ürünlere ulaşamadı.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer20792","20792","201409","20792-178983.jpg","1", "0","Kocaeli'de 450 kiloluk balkabağı ürettiler");

İŞ MAKİNESİYLE KALDIRILDI

En büyüğü 450 kilo gelen dev kabakları dün tarladan 8 kişi ve iş makineleri ile kaldırıp kamyona yükleyen Uzak, "Bu sene daha da büyük kabak üretip rekor kırmaktı hedefimiz. Hava şartları kötü gitti. İstediğimiz gibi gübre veremedik. Her sene yarasa gübresi veriyorduk bu sene yarasa gübresi yeterli gelmedi. En büyük iki kabağımız malesef bu seviyeye geldikten sonra patladı. Onlar daha da bakımlıydı. Şu anda yaklaşık 450 kilo büyüklüğünde kabağımız var.  Bunların tohumlarını geçen sene ABD’den getirmiştim ama bu sene onlardan elde ettiğim tohumları ektim"

REKOR 900 KİLO İLE ABD’DE

Sakarya’da kuyumcu dükkanları da bulunan Uzak, en büyük kabak rekorunun şu anda 900 kiloyla ABD’de olduğunu, kendisinin geçen yıl 515 kiloya ulaştığını da hatırlatarak, "Hedefimiz ABD’nin ürettiği kabağa ulaşmak. Bu kabakları ABD’de cips yapıyorlarmış. Bunlarda yenir ama bizim beyaz kabağımız kadar lezzetli değildir. Bunları Adapazarı’nda kabak tanıtımı için belli yerlere koyacağız. Aynı zamanda Adapazarı’nda kabak çekirdeği üretimi de var. Ama asıl üretilen Adapazarı’nın ünlü beyaz kabağı. Beyaz kabağın lezzetini hiçbir yer tutmuyor. Düzce, Polatlı, Eskişehir ve Bolu ekiyor ama Adapazarı’ndaki lezzet hiçbir yerde yok. Ürettiğimiz büyük kabakları çeşitli yerlerde sergileyeceğiz" dedi.

Uzak, Adapazarı kabağı ekimini de yaptığını ve özel bakımla bu kabaklarda da 150 kiloya ulaşan üretim gerçekleştirdiğini söyledi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tunceli'deki doğa harikası Çırtan Şelalesi ilkbaharda bir başka güzel