5 kuruş dahi harcamadan yapabileceğiniz 9 cilt bakımı tüyosu

Cilt bakımı gözünüzde nasıl bir yere sahip? Güzel bir cilde sahip olmak için çoğumuz onlarca ürün kullanmak gerektiğini sanıyor. Pahalı yüz temizleyiciler, iyi markaların nemlendiricileri, güzellik salonlarında cilt bakımı uygulamaları. Ancak iyi bir cilt için aslında beş kuruş harcamanıza gerek yok. Belki fazla iyimser, fazla Poyanna gibi görünüyoruz ama.. Nasıl olduğunu anlattık.

13 Şubat 2021, Cumartesi 12:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Hiçbir vitamini atlamamak

1. Hiçbir vitamini atlamamak

Sağlıklı vücut, sağlıklı cilt demektir. Beden sağlığınıza gerektiği kadar dikkat ederseniz cilt güzelliği de beraberinde gelecektir. Cilde sağlıklı gelen vitaminler arasında D, E, K vitaminlerini saymak mümkündür. Bunun en basit yöntemi de sağlıklı beslenmektir. Yine D vitaminini güneş ışığından almak da mümkündür. Yeşil yapraklı sebzeler tüketerek de vitamin alabilirsiniz. Yağlı, şekerli besinlerden uzak durarak vücut sağlığınızı korur, daha rahat bir yaşam sürerseniz. Fiziki olarak kendinize yapacağınız bu iyilik cilt güzelliğinize iyi geldiği gibi ruhunuza da iyi gelecektir.

2. Su içmeyi unutmamak

2. Su içmeyi unutmamak

Günlük koşturma içinde çoğumuz su içmeyi nedense ihmal ediyoruz. Kahve, çay tüketimi derken vücutta var olan su miktarını azaltıyoruz ama yerine geçecek suyu içmiyoruz. Böyle olunca gereken sudan mahrum kalan vücut, zararlı maddeleri dışarı atamıyor. Bu da zamanla cildin nem ihtiyacını karşılayamaması ve hatta kurumasına yol açıyor. Bu sebeple kuru, mat bir cilt görüntüsünden kurtulmak için günde en az 2 litre su içmemiz tavsiye edilmektedir. Yeteri kadar su tüketildiğinde cildinizin gençleştiğini siz de göreceksiniz.

3. Yüze asla dokunmamak

3. Yüze asla dokunmamak

Yüze dokunmaya daha da çok imtina ettiğimiz şu günlerde, bu adımın önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Elinizde biriken kir, bakteri ve virüsler sağlık problemlerinin yanında akne ve doku eşitsizliği gibi belli başlı cilt problemlerine yol açabilir. Bu yüzden ellerinizi yüzünüzden uzak tutmakta fayda var.

4. Daha fazla bitki tüketin

4. Daha fazla bitki tüketin

Hayvansal proteinler vücutta daha çok inflamasyona ve dolayısıyla erken yaşlanmaya sebep olur. Hayvansal proteinler yerine diyetinize sebze ve meyve ekleyerek daha alkali bir beslenme modeli deneyin. Bu diyet şekli vücudun toksinlerden daha kolay temizlenerek daha dengeli çalışmasını ve daha parlak, sağlıklı bir cilt görünümünü destekler.

5. Yastık kılıfını temiz tutmak

5. Yastık kılıfını temiz tutmak

Cildimizdeki, saçımızdaki yağ ve çevreden gelen kir ve toz yastığımızda birikebilir ve bakterileri cildimize taşıyabilir. Doğal kumaşlardan yapılan yastık kılıfları kullanmak ve sık sık değiştirmek akne problemini azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Ilık suyla yıkanmak

6. Ilık suyla yıkanmak

Kulağa çok tuhaf gelse de esasen doğru; banyo suyunuz vücudunuz, cildiniz için dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Eğer banyoda kullandığınız su çok sıcak ise meydana getireceği en büyük problem de cilt kuruluğudur. Sıcak su, üst derinizdeki yağ tabakasını yok edeceğinden cildin kurumasına neden olur. Banyodan çıktıktan sonra kuruyan bu cilt yeteri kadar nemlendirilmezse kuruyan cilt zamanla can acıtacak, lekelere sebep olacak, çatlakların da meydana gelmesine yol açacaktır. Hele ki cildiniz zaten kuru ve hassassa sıcak su sizin en büyük düşmanınız olacaktır. Bu sebeple banyo yaparken suyunuzun muhakkak ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer buna dikkat edemiyorsanız banyodan çıktıktan sonra mutlaka vücudunuzu nemlendirmelisiniz. Nemlendirme işlemini aksatmanız durumunda çatlaklar oluşacaktır. Cilt güzelliğiniz için bu küçük ama etkili yolu atlamamanız faydanıza olacaktır.

7. Uykuyu ihmal etmeyin

7. Uykuyu ihmal etmeyin

Sağlıklı cilt için vücudun dinlenmesi gerekir. Cildin yenilenmesi, uyuyacağınız uyku ile de doğru orantılıdır. Uyku, aynı zamanda yaşlanmanın da önüne geçebilecek önemli etkenlerdendir. Her gün en az 7 saat uyumanız sağlığınız için oldukça gereklidir. Ne kadar uyursanız cildinizin dinlenme süresi artacağından cilt güzelliğiniz o derece korunacaktır. Uyurken uyku şeklinize dikkat etmenizde de fayda var. Nasıl uyuduğunuz da uyku süresi kadar dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Mesela sırt üstü uyuduğunuz zaman yüzünüz ezilmeyeceği için kırışıklık riski de en aza inecektir. Yine yastığınız yüksek olduğu zaman yüzünüzdeki kan dolaşımı da artacağı için en büyük problemlerden biri olan göz altı torbalarının oluşması da aza inecektir.

8. Mutfaktaki ürünlerle doğal maskeler yapın

8. Mutfaktaki ürünlerle doğal maskeler yapın

Cildinizi nemlendirmek ve temizlemek için sadece kozmetik maskelerden medet ummayın. Buzdolabınızda bulunan çoğu ürünü birleştirerek kendi doğal maskelerinizi yaratabilirsiniz.

9. Dışarıdan her geldiğinde yüzünü yıka

9. Dışarıdan her geldiğinde yüzünü yıka

Dışarıda maruz kaldığın toz, kir, egzoz gazı gibi kimyasallar gözeneklerine dolarak sivilcelere ve siyah noktalara neden olur. Bunların önüne geçmek için makyaj yapsan da yapmasan da muhakkak yüzünü yıka.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her aynanın önünde pamuklu çubuk olması için 7 geçerli neden