5G teknolojisi hakkında bilinmeyenler ve merak edilenler

Mobil iletişimi bir üst seviyeye taşıması beklenen 5G şu anda az sayıda ülkede yaygın olarak kullanılıyor. Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi olan 5G, hakkında henüz kafa karışıklıkları var.

02 Eylül 2019, Pazartesi 10:26 Son Güncelleme:
A A
Hızla yayılacak

Hızla yayılacak

Cnet'te yer alan habere göre; 5G şu anda İsviçre, Çin ve ABD'nin bazı bölgeleri başta olmak üzere kısıtlı sayıda ülkede yaygın olarak kullanılıyor ve 2020 yılı boyunca yayılması hızla devam edecek. 2023 yılına kadar 1 milyar kullanıcıya sahip olacağı öngörülüyor.

Türkiye'de de deneme çalışmaları devam ediyor. Hizmet veren operatörlerin 5G testleri tamamlandı ve yapılan planlamaya göre 2020 yılında bazı bölgelerde 5G resmen kullanılacak.

5G sadece süper hızlı bir mobil ağ imkanı sunmakla kalmayıp birçok endüstriye de olumlu etkiler yapacak. Özellikle sürücüsüz otomobiller, drone'lar ve internet bağlantısı gerektiren her türlü alanda kullanım kalitesini arttıracak.

Mevcut telefonlar 5G'ye uygun mu?

Mevcut telefonlar 5G'ye uygun mu?

5G teknolojisi için şimdiki çoğu telefonda olmayan bir anten ve alıcı seti gerekiyor. Örneğin LG'nin V50 5G ve Samsung'un Galaxy S10 5G gibi modelleri bu donanımla üretilmiş modeller. Birçok marka 2020 yılıyla beraber 5G'nin etki alanına sahip ürünlerini satışa sunacak ve piyasadaki hemen her cihaz 5G uyumlu olacak.

5G, 4G'nin yerini mi alacak?

5G, 4G'nin yerini mi alacak?

5G şebekesine tam verimli olarak erişebilmek için 5G uyumlu bir telefon gerekiyor. Fakat yeni teknolojisinin getireceği avantajlar için mutlaka yeni bir cihaza ihtiyacınız yok. Mevcut 4G uyumlu telefonlarda dahi gözle görülür bir hız artışı olacak.

Bu nedenle tam anlamıyla 5G, 4G'nin yerini alıyor denemez. Aksine, 5G bütün ağlarını 4G üzerine inşa ediyor. Sadece, telefonlar mevcut olan 5G'yi henüz kullanamıyor. Yaygınlaştığı zaman 4G kullananlar da belli miktarda 5G etkisini görecek.

Hatta birçok kullanıcının 5G'ye geçmek yerine uzun bir süre daha 5G'den olumlu etkilenecek olan 4G teknolojisinde kalacağı tahmin ediliyor.

Sağlık riski var mı?

Sağlık riski var mı?

5G teknolojisi yüksek frekansta çalışacak olmasından ötürü yayacağı radyasyon da daha fazla olacak. Tüm endişelere rağmen araştırmacılar, 5G'deki radyasyon seviyesinin hala hücrelerimize zarar vermeyecek seviyede olduğunu belirtiyorlar.

Her şeye rağmen, 5G ile ilgili sağlık risklerinin ne seviyede olduğunu kanıtlamak için şimdiye dek yeterince çalışma yapılmadı. Eleştirmenler bu konuda yeterli araştırma yapılmadığını söylüyor. 

Dünya Sağlık Örgütü bu sinyalleri kanserojen olarak kategorize etse de, örgütün listesine göre kahve ve sebze turşuları da kanserojen olarak nitelendiriliyor. Yani şu an 5G teknolojisinin tahmin edilen tehlikesi, turşu ve kahveden çok daha fazla değil.

Sıradaki haber yükleniyor...