6 yıllık hukuk mücadelesini kazandı: Annesinin 'yakını' babası çıktı

İzmir'de yaşayan Berrin Aşık'ın (47), annesinin yıllarca kendisine "Yakınım" diyerek tanıttığı iş insanı Halim Bükcüoğlu'na (71) karşı açtığı babalık davası sonuçlandı. Halim Bükcüoğlu'ndan mahkeme kararıyla ve polis zoruyla alınan kan ile doku örneklerinin uyuşması sonucunda gerçek ortaya çıktı

19 Ekim 2018, Cuma 10:21 Son Güncelleme:
A A
6 yıllık hukuk mücadelesini kazandı: Annesinin 'yakını' babası çıktı

Berrin Aşık'ın annesi Rezzan Acül, seneler önce çalışmak için Almanya'ya gitti. Ancak eşi Mehmet Acül Türkiye'de kaldı. Rezzan Acül, iddiaya göre Almanya'da iş insanı Halim Bükcüoğlu'yla aşk yaşadı ve bu ilişkiden 1971 yılında Berrin Aşık dünyaya geldi.

Rezzan Acül, Berrin Aşık'ı Türkiye'ye getirdi ve bebeğin kendisinden olduğunu söylediği kocası Mehmet Acül'ün nüfusuna kaydettirdi. Bir süre sonra biyolojik baba Halim Bükcüoğlu kızını görmek isteyip gelince Rezzan Acül, Halim Bükcüoğlu'nu hem kızına hem de kocasına "Yakınım" diye tanıttı. Böylece Bükcüoğlu, kızıyla yakınlık kurdu. Yaklaşık 20 yıl önce de Berrin Aşık'a gerçek babasının kendisi olduğunu açıklayan Halim Bükcüoğlu, kütüğüne alabilmesi için kızından babalık davası açmasını istedi. Bunun üzerine Berrin Aşık, dava açtı ancak Halim Bükcüoğlu'nun isteğiyle ve bu kez de gerçek babasının kendisinin olmadığını söylemesi üzerine davayı geri çekti.

MEZAR AÇILDI, BABASI OLMADIĞI BELİRLENDİ

Kafası karışan Berrin Aşık daha sonra İzmirli avukat Varol Turbay'a danıştı. Berrin Aşık 2012 yılında, Halim Bükcüoğlu'na hem babalık hem de babalığı benimsemediği ve kendisine sahip çıkmadığı gerekçesiyle 500 bin TL'lik tazminat talebiyle iki ayrı dava açtı.

Babalık davasının görüldüğü İzmir 16'ncı Aile Mahkemesi'nin kararıyla 19 yıl önce ölen Mehmet Acül'ün mezarı 2014 yılında açıldı. Doku örnekleri alınan Mehmet Acül'ün, Berrin Aşık'ın gerçek babası olmadığı anlaşıldı. Bu kararın kesinleşmesinin ardından mahkeme heyeti, yaklaşık 1 sene önce Halim Bükcüoğlu'dan kan ve doku örneği alınıp DNA testi yapılmasına karar verdi. Ancak Halim Bükcüoğlu, 8 ay boyunca örnek vermedi. Mahkeme tarafından Bükcüoğlu hakkında yakalama ve zorla getirme kararı çıkarıldı. Halim Bükcüoğlu geçen mayıs ayında, İstanbul'da polis ekiplerince yakalanıp Kartal Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Halim Bükcüoğlu'dan kan ve doku örnekleri alındı.

MAHKEME, BERRİN AŞIK'I HAKLI BULDU

İzmir Adli Tıp Kurumu'nda yapılan DNA testinin sonuçlarına göre Halim Bükcüoğlu'nun Berrin Aşık'ın yüzde 99,99 biyolojik babası olduğu belirlendi. DNA testinin sonucunun bildirilmesinin ardından yapılan son duruşmada hakim, Halim Bükcüoğlu'nun Berrin Aşık'ın babası olduğuna karar verdi.

SIRADA TAZMİNAT DAVASI VAR

Berrin Aşık, şimdi İzmir 6'ncı Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 500 bin TL tazminat istemiyle açtığı, duruşması 25 Aralık'ta yapılacak olan davanın sonucunu beklemeye başladı.

Senelerdir birçok işte çalıştığını ve yoksulluk çektiğini belirten Berrin Aşık, "Ben inanmadığım bir davayı zaten açmazdım. 2 çocuğumla birlikte çok zor günler yaşadım, sonunda babam olduğu kesinleşti" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.