65 yaş ve üstü kişiler zatürreye karşı daha savunmasız

Sağlık Bakanlığı torba yasada yaptığı bir düzenleme ile en az çocuklar kadar yüksek risk grubunda bulunan 65 yaş üstü, kronik hastalığı bulunan erişkinlere de zatürre aşısını ücretsiz olarak uyguluyor. Ancak maalesef bundan haberdar olmayan 65 yaş üstü kitle, zatürre aşısını olmakta geç kaldığı için her yıl  hastaneye başvuranların sayısı artıyor

28 Kasım 2017, Salı 13:26
A A
65 yaş ve üstü kişiler zatürreye karşı daha savunmasız
Bakteri, virüs ve mantarların neden olduğu akciğerlerde oluşan, bulaşıcı tipte bir enfeksiyon olarak tanımlanan zatürreden ölümler artıyor. Dünyada 1.6 milyon kişi zatürre ve pnömokok hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye'de enfeksiyona bağlı ölümler arasında ilk sıralarda yer alan zatürrenin en sık görülme nedenini, solunum yollarına girip yerleşen bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar oluşturuyor. Araştırmalar, son 5 yıl içerisinde aşılanmamış 65 yaş üstü bireyler ve kronik hastalığı olanlarda, bebekler ve çocuklarla karşılaştırıldığında 300 kat daha ölümcül olduğunu gösteriyor.

NB Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Enver Şükrü Göncüoğlu diyabet, kronik akciğer hastalığı (KOAH), kalp ve damar hastalıkları, karaciğer ve böbrek yetmezliği, bağışıklık sistemini zayıflatan AIDS, kanser gibi hastalıkların yanı sıra sigara kullanan, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç ve madde bağımlılığına sahip yetişkinlerde de zatürrenin çok daha ciddi seyrettiğini belirtti. Uzm. Dr. Enver Şükrü Göncüoğlu "Ülkemizde bebeklik ve çocukluk çağı rutin aşı takvimi içerinde olan zatürre aşısı, maalesef yetişkin bireyler için henüz takvime alınmadığından bu yaş grubundaki hastalarla karşılaştırıldığında eşlik eden bir kronik hastalığı bulunan yetişkinlerde ölüm oranı çocuklardan 300 kat daha fazla olduğu görülüyor" dedi.

ZATÜRRENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüksek ateş, üşüme, titreme, kuru öksürük, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtilerle kendisini gösteren zatürreye ilerleyen dönemde kanlı balgam, bıçak batar tarzda göğüs ağrısı da eklenebiliyor. Birkaç gün içinde bu belirtilere karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi şikayetleri ve baş ağrısı, uyuklama, dengesiz hareketler, halüsinasyonlar, bilinç bulanıklığı gibi çeşitli sinir sistemi bozukluğu belirtilerinin de eklenebildiğini belirten Uzm. Dr. Göncüoğlu, zatürrenin ilerlemiş boyutlarının bazı hastalarda idrar yolları kanaması ve diyalizi gerektirecek derecede böbrek yetmezliği, karaciğer hasarı ve akciğer ödemi de geliştirebildiğini söyledi. 

PEK ÇOK FARKLI MİKROP ZATÜRREYE YOL AÇABİLİYOR

Zatürreden korunmanın kişinin kendi elinde olduğunu söyleyen Uzm.Dr. Enver Şükrü Göncüoğlu, pek çok farklı mikrobun zatürreye sebep olabileceğine işaret ediyor. Kişisel hijyen kuralları ve kronik hastalıkların etkin takip ve tedavisinin yanı sıra günümüzde zatürre aşısıyla hastalığa sebep olan mikropların birçoğuna karşı bağışıklık kazanılabilir.

Pnömokok aşısı; çocuklar, 65 yaş üstü yetişkinlere ve hangi yaşta olursa olsun diyabet, kalp hastalığı, astım, KOAH, kanser, bazı kan hastalığı olanlara, dalağı alınmış kimselere  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) güvencesi altında ücretsiz olarak uygulanıyor. Aile hekimliği merkezlerinin yanı sıra özel ve devlet hastanelerinde de Sağlık Bakanlığı'ndan temin edilen aşılar kullanılıyor.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.