7 ay sonra ilk kez Kuzey Kore'de corona virüs görüldü! Kim Jong Un tedirgin

7 ay sonra ilk kez Kuzey Kore'de corona virüs görüldü! Kim Jong Un tedirgin

Çin'de aralık ayında ortaya çıkan corona virüs Kuzey Kore'de ilk kez görüldü. Corona virüs vakası sınırdaki Kaesong şehrinde meydana geldi. Kim Jong Un, bu durumu "kritik" olarak değerlendirdi.

26 Temmuz 2020, Pazar 09:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberine göre, geçen hafta Kuzey Kore'ye Kaesong şehrinden yasa dışı şekilde giren bir kişi Kovid-19 şüphesiyle gözlem altına alındı.Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, iktidardaki Kore İşçi Partisinin (WPK) Merkez Komite acil ve genişletilmiş politbüro toplantısında konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

"Durum kritik" 

Kim, maksimum düzeyde salgın tedbirleri uygulanacağını belirterek, "Son 6 ayda ülke çapında her sahada alınan yoğun önleyici anti-salgın tedbirlerine rağmen durum kritik." dedi.Durum tespiti sonrası Kaesong'un cuma gününden bu yana giriş çıkışa kapatıldığını vurgulayan Kim, son 5 günde şehre seyahat etmiş kişilerin karantinada tutulduğunu aktardı.

Ülkede corona virüs tehlikesi bulunmadığı duyurulmuştu

Pyongyang yönetimi, 2020 başlarında Çin ile mevcut seyrüsefere son verdiğini bildirerek ülkede Kovid-19 tehlikesinin bulunmadığını duyurmuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyaca ünlü bir etkinlik daha iptal edildi