7 püf noktasıyla 4 adımda mükemmel eyeliner çekmek

İnce eyeliner çekmek 'öcü' değil. Öncelikle siz bunu kabul etmeden yazıya başlamak istemiyoruz. Senelerdir eyeliner çekmekten korktunuz, 'eyeliner sürmeyi beceremiyorum' dediniz sadece özel günlere bıraktınız. Bu durumda nasıl pratik yapıp elinizi alıştırabilirdiniz ki? Öyle yeni başlayanlar için eyeliner nasıl sürülür videolarını izleyip bırakmakla olmaz. Önce doğru eyeliner sürme tekniklerini hatmetmeniz lazım. Herkes için bir kolay eyeliner çekme tekniği vardır. Hazırsanız başlıyoruz. Not: Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz, eyeliner'ıyla aklımıza kazınan Amy Winehouse'u da bu vesileyle anmak istiyoruz.

17 Eylül 2020, Perşembe 10:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Eyeliner nedir?

Eyeliner nedir?

Göze boyut kazandırma amaçlı kullanılan bir makyaj ürünü olan eyeliner, genellikle gözün üst kısmının yukarıya doğru bakan kirpik dibine uygulanır. Kirpik sırasını takip ederek ince ve kalın çekilebileceğin gibi, kısa, üçgen ve uzun gibi farklı stilde kuyruklarla gözlerine daha çarpıcı bir görünüm kazandırabilirsin.

Eyeliner çeşitleri

Eyeliner çeşitleri

Eyeliner'ın likit, jel ve kalem gibi farklı çeşitleri var. Ayrıca, kalemtıraşla açılabilen kalem görünümünde, asansörlü ya da keçe uçlu kalem formunda, farklı fırça kalınlıklarında ya da uç çeşitlerinde likit ve kutu içerisinde jel formunda eyeliner çeşitleri de var. Üstelik, simli, ışıltılı, metalik ve mat gibi farklı alternatifleri de olan eyeliner'ın sadece siyah ve kahverengi gibi klasik renkleri yok. Makyajında farklı renkleri kullanmayı seviyorsan sen de pembe, mavi, yeşil ve mor gibi renklerde eyeliner çeşitlerinden edinebilirsin.

 İlk adımlarla başlıyoruz

İlk adımlarla başlıyoruz

Ne zaman eyeliner çekmeye niyetlensen ellerin titriyor ve beklediğin görünümü bir türlü elde edemiyorsan bebek adımları atmak sana iyi gelebilir. Başlangıç aşamasında uygulayacağın teknik, gönlünce pratik yapmana, hata yapmaktan korkmadan tekniğini geliştirmene imkan tanıyacak.

 1. Adım

1. Adım

Yumuşak uçlu bir kalemle başlangıç tekniğini kolayca uygulayabilirsin. Bu kolay teknik, eyeliner sürme aşamasında kalem ya da fırçayı nasıl tutman gerektiğini sana öğretecektir. Hazırsan başlayalım:

Göz kapağının üstündeki kirpikleri takip ederek kalemi çek. Hata yapmaktan korkma, en son aşamada zaten hataları düzelteceksin. Sadece kirpik dibinde herhangi bir boşluk bırakmadığından, araları iyice doldurduğundan emin ol.

 2. Adım

2. Adım

Kuyruk yapmak için kaşının uç noktasından gözünün kenarını takip edip burun ucunla birleşen bir çizgi hayal etmelisin. Dilersen düzgün çekmek için bu hayali çizginin tam üstüne bir kart yerleştirerek yardım alabilir, yapışkan kısmı azaltılmış bir bandı çizgiyi takip edecek şekilde yapıştırabilirsin.

3. Adım

3. Adım

İstediğin uzunluğa ulaştıktan sonra, gözünün orta kısmına doğru doğal bir üçgen oluşturup içini doldurarak eyeliner çekme alıştırmanı tamamlayabilirsin.


4. Adım

4. Adım

Aynaya baktığında eyeliner çekmeyi pek de beceremediğini mi fark ettin? Dert etme, sırada fazlalıklarda kurtulma ve hataları düzeltme var:

  • Bunun için göz makyajını temizlemek için kullandığın sıvı ya da krem formundaki bir ürüne ve makyaj düzeltme çubuğuna ya da pamuklu çubuğa ihtiyaç uyacaksın.
  • Çubuğun pamuk kısmını makyaj temizleme ürünüyle hafifçe ıslat.
  • Burnunu ve kaş ucunu takip eden hat doğrultusunda çubuğu gezdirerek işe başla.
  • Göz kapağının üst kısmındaki fazlalıkları ve diğer gözle olan eşitsizlikleri düzeltmen yeter. Tabii bu yöntemi, eyeliner sürmeden önce far uygulaması yapmadığın durumlarda kullanman gerektiğini unutmamalısın.

Püf noktaları

Püf noktaları

1.Doğru formülü bulun

Hangi eyelinerla daha rahat ve kontrollüsünüz? Makyajınıza başlamadan önce en kolay kullanabildiğiniz ürünü bulun. Örneğin keçe uçlu tasarımlar daha kolay bir tutuş sağlarken kesik uçlu fırçalarla uygulayacağınız jel formüller daha hızlı ve pratik bir sürüm için birebir.

2. Göz yapınızı bilin

2. Göz yapınızı bilin

Her eyeliner modeli ne yazık ki her göz yapısıyla uyumlu değil. Göz kapaklarınız düşük mü, gözleriniz birbirine yakın mı, daha gizemli mi yoksa daha iri bakışlar mı istiyorsunuz? Tüm bu soruların cevabına göre nasıl bir eyeliner şekli tercih etmeniz gerektiğini bulun.

3. Karşıya bakın

3. Karşıya bakın

Gözleriniz kapalıyken eyeliner sürmek sizi yanıltabilir. Bu yüzden eyeliner şeklinizi karşıya bakarak belirlemelisiniz. Böylece gözlerinizi açtığınızda kötü, yamuk ve uyumusuz bir sürprizle karşılaşmazsınız.

4. Sınır koyun

4. Sınır koyun

Sürdükçe kalınlaşan bir eyeliner istemiyorsanız ve nerede duracağınızı bilemiyorsanız makyajınıza başlamadan önce kuyruk ucu, eyelinerın en kalın olacağı yer gibi spesifik noktalara minik işaretler koyun.

5. Tersten başlayın

5. Tersten başlayın

Eyeliner sürerken en çok zorlanılan adımlardan biri gözlere simetrik bir uygulama yapmak. Bunun sağlaksanız sol gözden, solaksanız sağ gözden işe başlayın. Böylece zor tarafı önce halletmiş olacaksınız ve daha rahat hareket edeceğiniz gözü diğerine kolayca eşitleyeceksiniz.

6. Kusursuzlaştırın

6. Kusursuzlaştırın

Eyeliner sürerken hata yapmaktan korkmayın, çünkü çaresi var. Çizgileri düzgünleştirmek ve eşitlemek için uygulamayı kolayca bozabilecek makyaj temizleyici yerine concealer ve kesik uçlu bir fırça kullanın. Keskin bir kuyruk ve net sınırlı bir uygulama biraz kamuflajla mümkün.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaşlı gösteren 12 makyaj hatası