8 soruda 'gizemli hastalık'

Çin Wuhan'da ortaya çıkan 'gizemli hastalık'olarak adlandırılan bulaşıcı hastalığın detaylarını derledik. İşte 8 soruda 'gizemli hastalık'...

21 Ocak 2020, Salı 16:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1. Gizemli hastalık nasıl ortaya çıktı?

'Gizemli hastalık' olarak adlandırılan hastalık Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktı. Hastalık nedeniyle şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti.


2. Virüs bulaşan kişi sayısı kaç?

Çinli yetkililer virüse yakalanan 200'den fazla kişi tespit ettiklerini duyurdu. Sağlık uzmanları ise en az 1.700 kişiye bulaşmış olabileceğini belirtiyor.


3.Hastalığın kökeninde ne var?

Çinli yetkililer enfeksiyonun koronavirüs (corona virus) olduğu açıklandı. Koronavirüsler, daha büyük bir virüs ailesi türü ancak sadece 6'sı (yeni virüsün etkilerinin kanıtlanmasıyla birlikte 7 olacak) insanlara bulaşabiliyor.


4.Virüs bulaşıcı mı?

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda virüsün bulaşıcı bir tür olduğu ifade edildi. Yapılan son açıklamada ise virüsün insandan insana kolayca bulaştığı ifade edildi. 

5. Virüsün kaynağı ne?

Nottingham Üniversitesi'nden Profesör Jonathan Ball, "Geçmişteki salgınları düşünecek olursak, eğer bu yeni bir koronavirüs ise, bir hayvan barınağından kaynaklanmış olmalı" dedi. 


6. Çin hastalık için hangi önlemleri aldı?

Virüsün bulaştığı kişiler, yayılma riskini en aza indirmek için her ihtimale karşı karantinada tutuluyor.Öte yandan Çin'de havalimanları ve uçaklarda hastalığa ilişkin taramalar yapılıyor.

7. Türkiye tehdit altında mı?

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri İstanbul'dan hastalığın görüldüğü bölgeye hizmet sağlayan firmaların gerekli önlemleri almaları gerektiği uyarısında bulundu. 


8.Virüslü yolcu tespit edilirse ne olacak?

Uçakta virüslü yolcunun tespit edilmesi durumunda ilk olarak yolcunun havalimanında özel kıyafetli ekipler tarafından alınarak hastanın karantina odasına götürüleceği, buradaki işlemlerin ardından da ilgili sağlık kurumlarına gönderileceği öğrenildi. Öte yandan THY'nin Çin'den İstanbul'a yaptığı seferlerde şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı öğrenildi. Çin'den İstanbul'a THY'nin yanı sıra Çin Güney Havayolları (China Southern Airlines) ile Sichuan Airlines tarifeli sefer gerçekleştiriyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyanın nazar boncuğu olarak bilinen Türkiye'deki Meke Gölü kurudu