800 yıldır korunan kitap çalındı

800 yıldır korunan kitap çalındı

İspanya'da 12 yüzyıldan kalma Hristiyanların hac yürüyüşü için rehber niteliğindeki kutsal kitap çalındı

08 Temmuz 2011, Cuma 09:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İspanya’nın kuzey batısındaki Santiago Compostela Katedrali’nin kasasında bulunan, paha biçilmez ve kutsal değeri olan "Codice Calixtion" adlı kitabın çalındığı bildirildi.

İspanya’nın en ünlü katedrallerinden biri olan ve "Santiago yürüyüşü" adlı Hristiyanların haç yolunun bittiği yer olarak tanınan Santiago Compostela Katedrali’nde bulunan, 12. yüzyıla ait el yazması kitabın çalındığının geçen salı günü anlaşıldığı bildirildi.

Katedralin üst düzey görevlisi Jose Maria Diaz bugün basına verdiği bilgide, kitabın kasada bulunduğu odada gizli kamera olduğunu ancak olayla ilgili hiçbir görüntü olmadığını söyledi. Kitabı alma yetkisine sadece kendisinin ve iki arşiv araştırma uzmanının sahip olduğunu kaydeden Diaz, "Bu kilisenin papazlar meclisi, 800 yıldır bu kitabı korumayı bildi şimdi ise kendimizi korkunç bir terörist saldırının kurbanı gibi hissediyoruz. Olabilecek en iyi şey, hırsızın yada kitaba şu anda sahip olanın, onun paha biçilmez olduğunu bilmesi ve kitaba zarar vermemesi olur. Ben bu hırsızlığı kimin yaptığına ilişkin şüphelere sahip olabilirim ama bunu söyleyemem çünkü ön yargılı olmak bir günahtır" dedi.

Katedralin en değerli kitabı olarak gösterilen ve sigortası olmayan "Codice Calixtion"un, 1990 yılında Burgos’da sergilenmek istendiği, ancak bir sigorta firmasının bunun için 1 milyar pesetas (yaklaşık 6 milyon avro) talep ettiği ileri sürüldü. Şimdiye kadar sadece iki kez katedral dışına çıkartıldığı söylenen kitabın, İspanya’nın ulusal kültürel değeri olarak tanındığı ifade edildi.

Beş ayrı kitabın karışımından oluşan, parşömen kağıdına yazılı 225 sayfası olan ve Santiago Yürüyüşü’nü yapacak hacılara bir nevi rehber olacak bilgilerden oluşan kitabın 1964 yılında tek cilt haline getirildiği bildirildi. İspanyol polisi, çalınan kitabı bulmak için geniş çaplı bir araştırma başlatırken, Galisya yerel basınında çıkan haberlerde, kitabın bazı koleksiyoncuların yönlendirdiği suç örgütleri tarafından çalınmış olabileceği iddia edildi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika... Türkiye, Pakistan ve Afganistan'dan ortak bildiri