85 kişinin ölümüne ödül!

85 kişinin ölümüne ödül!

Bingöl depreminde 85 kişiye mezar olan Çeltiksuyu Pansiyonlu İlköğretim Okulu'nun müteahhidi Şeref Bozkuş'un, yargılandığı süreçte bir okul daha yaptığı ortaya çıktı

09 Ekim 2010, Cumartesi 11:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sağlam temeller üzerine kurmadığı okulda 85 kişinin ölümüne neden olan ve bu nedenle hakkında dava açılan müteahhit Şeref Bozkuş, yargılanırken bile okul inşaatı yapması dudak uçuklattı.

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi binasını geçen yıl bitiren Bozkuş, binalarının sağlam olduğunu savundu. Bozkuş’un Kuzey Irak’ta da inşaat işleri aldığı ortaya çıktı.

CEZAYI ÇOK BULDU AİHM’E GİDECEK

Star gazetesinde yer alan habere göre, 2003’teki Bingöl depreminde yıkılan Çeltiksuyu Pansiyonlu İlköğretim Okulu’nda yaşamını yitiren 84 öğrenci ve bir öğretmen için 3.5 yıl hapse mahkum edilen müteahhit Şeref Bozkuş, Yargıtay’ın da onayladığı ceza nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağını söyledi.

85 CANIN BEDELİ 3.5 YIL

Çeltiksuyu PİO’nun yıkılmasında kusuru olmadığını belirterek suçu projeye attı. Bozkuş, “Projenin kötü olduğunu bilmiyor muydunuz?” sorusuna ise “Bu projeye göre pamuk deposu dahi yapılmaz. Ben taşeron olarak o işi aldım” diye yanıt verdi.

HERKES DERE KUMU KULLANIYORDU

Okulun yıkılmasının ardından Afet İşleri Müdürlüğü’nün verdiği ‘eksik malzeme kullanıldığına’ dair rapora karşı ise Bozkuş, “O rapordan sonra hem İTÜ, hem de 9 Eylül Üniversitesi’nin raporları var. Buna göre inşaat değil, proje kusurlu. Ayrıca o dönem herkes dere kumu kullanıyordu” dedi.

Öte yandan 2.5 yıl hapis cezası alan mühendisŞadiye Topçu ise bir ay önce emekli oldu. Topçu “Olayın aslı farklı. Gidin asıl failleri bulun” dedi.

BOZKUŞ: BİNALARIM ÇOK SAĞLAM TAKDİR BELGESİ BİLE VAR!

62 öğrencinin öğrenim gördüğü Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni • temelinin çok sağlam olduğunu vurgulayan müteahhit Şeref Bozkuş şöyle konuştu:

“İnşa ettiğim tüm binalara A’dan Z’ye kefilim. Zaten üniversitelerden alınmış raporlarım var. Çeltiksuyu’nda yıkılan okul için devlet bana takdir belgesi bile vermişti.”

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Özel okullarda yüz yüze eğitim için yeni gelişme