9 Kasım Hadi ipucu sorusu: 'Arkadaşım Eşşek' şarkısını seslendiren sanatçı kimdir?

Hadi'nin 9 Kasım ipucu sorusu belli oldu. Yarışma Türkiye’de rock müziğe öncülük etmiş usta bir sanatçıya yer verdi. Soru şu şekilde: 'Arkadaşım Eşşek' şarkısını seslendiren sanatçı kimdir?

09 Kasım 2018, Cuma 10:46
A A
9 Kasım Hadi ipucu sorusu: 'Arkadaşım Eşşek' şarkısını seslendiren sanatçı kimdir?

Hadi bugün yine 12.30'da 12 soruluk bir yarışmayla kullanıcılarının karşısına çıkacak. Bilgi yarışması Türkiye'nin en büyük sanatçılarından olan ve 1 Şubat 1999'da aramızdan ayrılan bir isme yer verdi. Uygulamanın kullanıcılarına yönelttiği soru şu şekildeydi: "7’den 77’ye hepimizin abisi, Türkiye’de rock müziği öncülerinden bir Devlet Sanatçımızdan geliyor. Yılların eskitemediği "Arkadaşım Eşşek", "Bugün Bayram" şarkılarını hala çocuklarımızla söylediğimiz sanatçımızın adını bilmeyen var mı? Bir de "Hemşerim Memleket Nire" desek?"

CEVAP: BARIŞ MANÇO

BARIŞ MANÇO KİMDİR?

Barış Manço İstanbul’da doğmuş ve İstanbul’da ölmüştür, tam bir İstanbulludur. Barış Manço (2 Ocak 1943; Üsküdar, İstanbul – 1 Şubat 1999; Kadıköy, İstanbul), Türk sanatçı, şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı Devlet Sanatçısı ve Kültür Elçisi’dir.Türkiye’de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılan sanatçının, müziğe başlangıcı Galatasaray Lisesi’nde olmuştur. Lise öğreniminde okul değiştirmiştir. Şişli Terakki lisesinde eğitimini tamamlayan sanatçı, Yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisi’nde,”resim-grafik-iç mimari” alanında tamamladı ve okulunu birincilik ile bitirdi. Bestelediği 200'ün üzerindeki şarkısı, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Almanca , Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı. Hazırladığı televizyon programıyla Dünya’nın pek çok ülkesine gitmiş, bu nedenle “Barış Çelebi” olarak adlandırılmıştır. Barış Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı’na layık görüldü. 1 Şubat 1999 tarihinde, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu, kaldırıldığı Siyami Ersek Hastanesinde aynı gece vefat etmiştir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.