ABD Başkan Yardımcısı Pence: ABD büyükelçiliğini 2019'da Kudüs'e taşıyacak

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İsrail Meclis'inde (Knesset) Genel Kurul’a hitaben yaptığı konuşmada, "Yönetimimiz, gelecek haftalarda ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımak için çalışmalarına başlayacak. Büyükelçilik 2019 yılı bitmeden önce Kudüs’e taşınmış olacak." dedi

22 Ocak 2018, Pazartesi 21:11
A A
ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs kararının” hem kendi ülkesinin menfaatleri hem de “barışın yararına” olduğunu öne süren Pence, “Başkanımız ABD’nin menfaatleri için bu kararı almıştır. Ancak bu kararın barışın yararına olduğuna inandığını da söylemişti.” ifadelerini kullandı.

'YANINIZDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ'


Pence, konuşması boyunca birçok kez Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

“ABD, İsrail’in yanında durmaya devam edecektir. Çünkü sizin sorununuz bizim sorunumuz, sizin ilkeleriniz bizim ilkelerimizdir. Yanınızda durmaya devam edeceğiz, çünkü İsrail de hep bunu yaptı."

'BARIŞ ANCAK DİYALOG YOLUYLA GELEBİLİR'

Filistin yönetimine, barış görüşmelerine dönme çağrısı yapan Pence, “Barışın mümkün olduğunu biliyorum” diyerek İsrail hükümetine hitaben, "ABD, Filistin yönetimi ile doğrudan barış görüşmelerine başlamak için hazır olduğunu açıklayan hükümetinizi takdir ediyor. Bugün Filistin yönetimini şiddetle barış masasına dönmeye çağırıyoruz. Çünkü barış ancak diyalog yoluyla gelebilir.” diye konuştu.

Pence, konuşmasında birçok kez İbranice okuduğu dualara da yer vererek, "ABD, İsraillilerle Filistinliler arasında kalıcı barışı sağlamaya kararlı. Barış mümkün." dedi.

Öte yandan, “İslam” ile “terör” kavramlarını birlikte kullandığı konuşmasında, Pence “Radikal İslamcı terör, başta Müslümanlar olmak üzere Yahudi ve Hristiyanları hedef alıyor ne hiçbir inanca saygı gösteriyor ne de sınır tanıyor.” ifadelerini kullandı.

Pence, ABD’nin “DEAŞ’ı yok edeceğini” ileri sürerek, İsrail’e Ortadoğu’daki Hristiyanlara 110 milyon dolar yardım vermeyi taahhüt eden ABD’ye bu çerçevede katılması çağrısı yaptı.

'PENCE KÜRSÜYE ÇIKINCA SALONDAN ÇIKTILAR

ABD’nin İsrail’e İran’a karşı mücadelesinde destek vermeye devam edeceğini vurgulayan Pence, “Bölgede kaos yaratan ve terörü destekleyen başta ülke İran’a karşı İsrail ile çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Pence, İran ile yapılan nükleer anlaşmayı “felaket” şeklinde değerlendirerek, “ABD, İran'ın bu hasta anlaşmayı kullanmasını onaylamayacak. İran’ın nükleer silah edinmesine izin vermeyecek ve İran’ın teröre destek vermesini hoş görmeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Knesset’teki Ortak Arap Listesi Bloku milletvekilleri, daha önce "Blok'un Pence’in genel kuruldaki konuşmasını boykot edeceği” şeklinde yaptığı açıklama üzerine, ABD'li yetkilinin kürsüye çıkmasıyla genel kuruldan ayrıldı.
 

TRUMP KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMIŞTI


ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray´dan yaptığı açıklamada resmi olarak Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıdığını söylemişti. Kararın ardından Tel Aviv´deki ABD Büyükelçiliği Kudüs'e taşınacak.


Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına böyle imza atmıştı.​

ABD VETO ETMİŞTİ


ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul etme kararını hukuken geçersiz sayılmasını talep eden BMGK tasarısı reddedildi. Tasarı ABD'nin hayır oyuyla veto edildi. 14 diğer ülke ise tasarıyı onayladı. Kararın ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley'e teşekkür etmişti.

İSTANBUL'DA TARİHİ KARAR


İstanbul'da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İslam Zirvesi Konferansı'nda nihai bildiriye son şekli verildi. Doğu Kudüs Filistin'in başkenti olarak kabul edildi, Filistin de böylece devlet olarak tanındı. 

BİRÇOK ÜLKEDEN TEPKİ GELDİ


Trump, dünyanın kilitlendiği Kudüs açıklaması öncesi kabine toplantısında zaten kararının ne olacağını ortaya koyan bir açıklamada bulunmuştu.

"Bunun çok geç kalınmış bir hamle" olduğunu savunan Trump, "Birçok başkan bir şeyler yapacağını söyledi ama artık cüret mi yoksa fikirlerini değiştirdiklerinden mi bir şey diyemiyorum, bir şey yapmadılar" dedi.

Karara Ortadoğu ve Avrupa'dan onlarca ülke tepki gösterdi.

AA


Trump Kudüs kararını açıkladı


BM'de Kudüs tasarısı ABD tarafından veto edildi


BM'nin Kudüs oylamasında Bosna Hersek detayı

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.