'ABD bu terör örgütünü engelleyemez mi?'

'ABD bu terör örgütünü engelleyemez mi?'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Irak ve Suriye'de yaşanan olaylara değindi ve şu açıklamaları yaptı

04 Ekim 2014, Cumartesi 19:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Irak ve Suriye’de yaşanan olaylara değinerek, "Eğer istese ABD ve Batılı güçler kısa bir süre içerisinde bu terör örgütünü engelleyemezler mi? Bu kafamızdaki soru işaretleri. Ama biz bugüne kadar o kardeşlerimizin haklarını korumaya çalıştık. 2 milyona yakın insanı ülkemizde kabul ettik" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, annesi ve yakınlarıyla bayramlaşmak için Konya’ya geldi. Konya Valiliği tarafından Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Ardında da Dedeman Otel’de düzenlenen Ak Parti İl Başkanı’nın bayramlaşma törenine geçti.

Partililere Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da selamını getirdiğini ifade eden Bakan Elvan, Irak ve Suriye’de yaşanan olaylara değindi.  İktidara geldikleri günden itibaren ayırım yapmadan insanlara önem verdiklerini belirten Bakan Elvan, "Bugüne kadar bizde insanı insan olarak gördük. Ama maalesef bugün dünyaya yön veren ülkeler demokrasi temel hak ve hürriyet konusunda bize hiçbir şey bırakmıyorlar. Onlara göre sadece demokrat olanlar kendileri. Ama şu Orta Doğu’da yaşanan sürece baktığınızda kendileri için demokrasi olduğunu görüyoruz. Tüm insanlık için demokrasinin, insan haklarının olmadığını görüyoruz. Bireysel hak ve hürriyetlerin olmadığını görüyoruz. Hatırlayınız, Kuzey Irak’ta yaşanan sıkıntılar o dönemde Ak Parti hükümetleri hep şunu söyledi; ’yanlış yoldasınız.’ Tüm Irak halkının kucaklanması gerektiği söylendi. Suriye’deki olaylara baktığınızda Türkiye Cumhuriyeti’nden önce başta ABD olmak üzere Esad’ın bir an evvel gitmesi gerektiği konusunda çalışmalar başlatıldı. O dönemde bizim hükümetimiz şu anki Başbakanımız Sayın Davutoğlu başta olmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan çok yoğun bir gayret sarf ettiler. Esad ile Suriye halkı arasında bir sorun olsun istemediler. Suriye’de demokratikleşme sürecinin başlatılmasını ve Suriye halkının bombalanmaması, o insanların hak ve hürriyetlerinin korunması konusunda günlerce uğraştılar. Nihayet bunların hiçbiri gerçekleşmedi" dedi.

KONTROLLÜ İSTİKRARSIZLIK MI İSTENİYOR?

Irak ve Suriye’de kontrollü istikrarsızlık mı istendiğini soran Elvan, şöyle konuştu: "Türkiye’nin bu çabaları karşılığında yine birileri bu terör örgütlerine sözde bizim destek verdiğimiz yönünde karalama kampanyasına girmiş durumdalar. Ben bu ülkede şunu sormak istiyorum; Ak Parti hükümetleri, Türkiye Cumhuriyeti devleti 3-5 yıldır sizi uyarmasına rağmen siz bu adımları niye attınız? Kafamızın içinde bir soru işareti var. Acaba bu ülkeler o bölgede kontrollü istikrarsız bir ortam mı istiyorlar diye zaman zaman bu soruyu geçiriyorum aklımdan. Çünkü siz o bölgedeki sorunu çözmek isterseniz yapılacak işler bellidir. İnsanları ötekileştirmeyeceksiniz. Hangi kesimden gelirse gelsin kucaklayacaksınız. İster Sünni ister Şii olsun. İster Müslüman ister Hıristiyan olsun. Biz bu güne kadar bu politikaları savunduk. Ama buna destek veren batı ülkeleri olmadı."

TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK VERMEDİK

Bakan Lütfi Elvan, "Biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir zaman geçmişte bu terör örgütlerine destek vermedik. Bundan sonrada vermemiz düşünülemez. Ama o terör örgütlerinin elindeki silahlar o gelişmiş ülkelerde üretilen silahlar. O imkana nasıl kavuştular acaba? Bunları kim finanse ediyor?" ifadelerini kullandı.

ABD’YE TEPKİ


Ortadoğu’daki yaşanan terör olaylarının ABD’nin istese kısa sürede sona erdirebileceğini ifade eden Bakan Elvan, "Eğer istese ABD ve Batılı güçler kısa bir süre içerisinde bu terör örgütünü engelleyemezler mi? Bu kafamızdaki soru işaretleri. Ama biz bugüne kadar o kardeşlerimizin haklarını korumaya çalıştık. 2 milyona yakın insanı ülkemizde kabul ettik. Avrupa’nın hangi ülkesi burada yaşayan kardeşlerimize bu desteği verdi. Biz bugüne kadar belki 4-5 milyar dolarlık harcama gerçekleştirdik. Bunu bile biz konuşmuyoruz. Bizim için önemli olan insanlık diyoruz. Ama geçen hafta televizyonda bir kanalda ABD’nin bombalama neticesinde bir günde yapmış olduğu masrafın ne kadar mal olduğunu anlatıyorlardı. Elbette bunlara katlanılacak. Bu bölgenin istikrarı için bu tür illegal yapıları terör örgütlerinin temizlenmesi gerekiyor" diye konuştu.

İsmail AKKAYA/ KONYA, (DHA)
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar