ABD'den İran'a karşı birlik çağrısı

Suudi Arabistan'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İran'ın Ortadoğu'da istikrarı bozduğunu ve teröre destek verdiğini iddia ederek bölge ülkelerini birlik olmaya çağırdı

29 Nisan 2018, Pazar 15:29
A A
ABD'den İran'a karşı birlik çağrısı
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan ziyareti kapsamında mevkidaşı Adil el-Cubeyr  ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Katar krizine işaret ederek Körfez'de birliğin önemli olduğuna dikkati  çeken Pompeo, bu birliği gerçekleştirmeye ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

İran'a sert eleştirilerde bulunan Pompeo, Tahran'ın nükleer silaha  sahip olmamasını garanti altına almak istediklerini dile getirdi.

Pompeo, Suudi Arabistan'ın ABD'nin dostu ve temel müttefiki olduğunu,  ülke güvenliğinin kendilerine göre öncelikli olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, İran'la yapılan nükleer anlaşmaya ilişkin,  "Anlaşma bu şekliyle bu garantileri sağlamıyor." dedi.


''TRUMP MEMNUN OLMAZSA ANLAŞMADAN ÇEKİLECEK''


Avrupalı müttefikleriye söz konusu anlaşmanın düzeltilmesi için  çalışma yapmayı sürdüreceklerine dikkati çeken Pompeo, "Yapılacak düzenlemeler  Başkan Trump'ı memnun etmezse kendisinin ifadesiyle anlaşmadan vazgeçecektir."  ifadelerini kullandı.


TAHRAN'A DAHA FAZLA AMBARGO


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr de İran'ın balistik füzelere ilişkin uluslararası kuralları ihlal ettiğini, teröre destek verdiğini ve  bölgenin içişlerine müdahalede bulunduğuna dikkati çekti.

Cubeyr, ABD'nin Tahran'a yönelik politikasını desteklediklerini ve  daha fazla ambargo uygulanmasını istediklerini söyledi.

İran'daki nükleer santrallerinin daha sıklıkla teftiş edilmesi  gerektiğini belirten Cubeyr, İran'a uranyum zenginleştirilmesine ilişkin verilen  sürenin sonsuza dek olmak kaydıyla iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan ziyaretinde Pompeo'nun Suudi Arabistan Kralı Selman  bin Abdulaziz, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'la bir araya geldiğini belirten  Cubeyr, tüm görüşmelerin olumlu ve yapıcı geçtiğini dile getirdi. Cubeyr, bölge sorunlarına ilişkin iki ülke arasında tam bir görüş birliğinin olduğunu kaydetti.
Sıradaki haber yükleniyor...