ABD'den Menbiç açıklaması: Çekilmeye niyetimiz yok

ABD'den Menbiç açıklaması: Çekilmeye niyetimiz yok

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ABD'nin ve koalisyon güçlerinin Türkiye'nin operasyon düzenlemeyi planladığı Menbiç'ten çekilmeye niyetlerinin olmadığını söyledi

23 Mart 2018, Cuma 09:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Washington´da düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bir gazetecinin, "Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sizin açıklamalarınız üzerine Menbiç konusunda bir anlaşma değil ancak bir anlayış olduğunu söyledi. Bir anlayış var mı, varsa açıklayabilir misiniz?" sorusuna verdiği yanıtta, "Burada kılı kırk yarmaya başlayacağız; yani, anlaşma, anlayış... Size Türk hükümeti ile yaptığımız görüşmelerin sürmekte olduğunu söyleyebilirim. Bu görüşmelere şu anda sonuçlandırılmadı ve Türk hükümeti ile yaptığımız görüşmeleri sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz" dedi.

Heather  Nauert, "Peki ayrıca Menbiç´e bir saldırı tehdidinde bulunuyorlar gibi görünüyorlar, buna yanıtınız nedir?" sorusuna verdiği yanıtta, ABD ve koalisyon güçlerinin Menbiç´ten ayrılma niyetlerinin olmadığını söyledi ve ekledi:
"ABD kuvvetleri Menbiç'te bulunuyor. Türk hükümetine de orada operasyonlarımıza devam ettiğimizi açıkça belirttik. Türk hükümetine endişelerimizi açıkça ilettik ve hem ABD olarak kendimizi hem de orada bulunan koalisyon ortaklarını savunma hakkına sahip olduğumuzu açıkça ifade ettik."Türkiye´yi genel olarak gerilimi düşürmeye teşvik ettik. Bu yüzden de bu hükümetle görüşmelerimiz sürüyor."

Nafiz Albayrak/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya genelinde corona virüs bilançosu ağırlaşıyor