ABD, petrol fiyatları tahminini yükseltti

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), 2018 ve 2019'a ilişkin petrol fiyatları tahminlerini 1 dolar yukarı çekti

11 Nisan 2018, Çarşamba 17:33
A A
ABD, petrol fiyatları tahminini yükseltti
EIA'nın Nisan 2018 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu'na göre, Brent  tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının bu yıl ve gelecek yıl ortalama 63  dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün ortalama fiyatının da bu yıl ve  gelecek yıl 59 dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Böylece EIA, her iki petrol türü için ortalama varil fiyatını, mart  ayındaki tahminlerine kıyasla 1 dolar artırdı.

Raporda, fiyat tahminlerindeki yukarı yönlü revizyonla ilgili olarak,  ABD ve dünya genelinde petrol stoklarının düşmeye devam ettiği ve geçen ay  küresel petrol arzında yaşanan kesintilerin fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı  kurduğu belirtildi.

Venezuela'daki ekonomik ve siyasi istikrarsızlığın ülkenin ham petrol  üretimini olumsuz etkilediğine işaret edilen raporda, ayrıca ABD'nin, İran'a  yeniden yaptırım uygulamasının da İran'ın petrol üretim ve ihracatını olumsuz  etkileyeceği vurgulandı.


2019 İÇİN PETROL ÜRETİM TAHMİNİ REVİZE EDİLDİ


EIA, ABD'nin 2018'e ilişkin ham petrol üretim miktarı tahminini sabit  tutarken, 2019'a yönelik üretim öngörüsünü ise yukarı çekti.

Buna göre, ülkenin bu yılki ham petrol üretim beklentisi mart ayı  raporuna göre değiştirilmeyerek günlük ortalama 10,7 milyon varil seviyesinde  sabit kaldı.

Gelecek yılki ham petrol üretim tahmini ise günlük ortalama 100 bin  varil yukarı çekilerek 11,4 milyon varil olarak revize edildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.