ABD'de 3 Müslüman'ı öldüren adam idamla yargılanacak

ABD'de Kuzey Carolina eyaletinde 3 Müslüman gencin ölümüyle suçlanan Craig Stephen Hicks'in (46) idamla yargılanmasına karar verildi

07 Nisan 2015, Salı 09:44
A A
ABD'de 3 Müslüman'ı öldüren adam idamla yargılanacak

Kuzey Carolina’nın Chapel Hill kasabasında 3 Müslüman gencin ölümüyle ilgili açılan dava başladı. Durham kentinde görülen duruşmada, Durham County Bölge Savcılığı, cinayetle suçlanan Hicks için idam talep etti. Savcı Jim Dornfried’in cinayetin ayrıntılarını sunduğu duruşmada, gençleri öldürmekle suçlanan Hicks de hazır bulundu.

Dornfried davada sunduğu delillerin Hicks’in idam cezasıyla yargılanması için yeterli olduğunu belirtmesinin ardından Yüksek Yargıç Orlando Hudson, Müslüman gençlerin katilinin idamla yargılanması kararına vardı.

Federal suçların ihlalini araştıran Federal Soruşturma Bürosu (FBI) da olayın nefret suçu olup olmadığı konusunda "paralel ön soruşturma" yürütüyor.

Kuzey Carolina eyaletindeki Chapel Hill kasabasında 10 Şubat’ta 23 yaşındaki diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat, 21 yaşındaki eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve 19 yaşındaki baldızı Razan Muhammed’i başlarından vurarak öldüren Hicks’e, birinci derece cinayet ve meskun mahalde silah kullanma suçlamalarıyla üç dava açılmıştı.

'NEREDESİN BAŞKAN?'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlerin öldürülmesiyle ilgili Obama'yı sessiz kalmakla eleştirmiş ve Amerikan Başkanı'nı açıklama yapmaya davet etmişti.


Erdoğan, "Bunlar terörist değil, bunlar Suriyeli Müslüman. Sayın Obama'ya sesleniyorum, neredesin başkan diyorum, Biden'a sesleniyorum neredesiniz diyorum. Siz bu tip olayda sessiz kalırsanız dünya da size sessiz kalacaktır" ifadesini kullanmıştı.

BEYAZ SARAY ÖNÜNDE CUMA NAMAZI

Washington'daki Müslümanlar, Kuzey Carolina'da üç gencin öldürülmesine dikkat çekmek için Beyaz Saray önünde Cuma namazı kılmıştı. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı anma töreninde, üç genç için dualar edilmişti. Töreni organize edenlerden Mahroh Jahangiri, "Terör saldırılarının beyaz Amerikalılar tarafından da gerçekleştirilebileceği tüm dünya tarafından anlaşılmalı. Terör din ve ırk tanımıyor" demişti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bir ay boyunca ofiste çırılçıplak çalıştılar