ABD'de Guantanamo protestosu

Beyaz Saray önünde toplanan insan hakları savunucuları, Guantanamo'daki kampın açılmasının 13'üncü yıl dönümünde protesto gösterisi düzenledi

12 Ocak 2015, Pazartesi 10:08
A A
ABD'de Guantanamo protestosu

Uluslararası Af Örgütü, Amerika-İslam İlişkileri Konseyi, Anayasal Haklar Merkezinin de aralarında bulunduğu birçok kuruluşun organizasyonuyla bir araya gelen yaklaşık 150 kişi, öğle saatlerinde Beyaz Saray’ın önündeki La Fayette Parkı’nda toplandı.

"Guantanamo’yu hemen kapatın", "İşkenceye hayır, gizli hapishanelere hayır", "İşkence her zaman yanlıştır" yazılı dövizler taşıyan protestocular, "Obama sözünü tut, Guantanamo’yu kapat" sloganı attı. Protestocuların bazıları, Guantanamo’daki tutukların giydiği turuncu renkli üniformalarını giyip, siyah kukuleta taktı. Mahkumları sembolize ederek birbiri ardına sıralanarak zincir oluşturan protestocular, Beyaz Saray’ın önünde bir süre yürüdü.

'OBAMA SÖZÜNÜ TUTSUN'

Protestocular Başkan Obama'dan sözünü tutmasını istediler.

Yapılan basın açıklamasında, Guantanamo Cezaevinin insan hakları ihlali olduğu ifade edilerek, bir an önce kapatılması çağrısı yapıldı, başkanlık seçimleri sırasında Guantanamo’yu kapatacağı sözünü veren Obama’nın sözünü yerine getirmesi istendi.

Göstericilerden Zainab Farooq, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Guantanamo’nun "ABD’nin yüz karası" olduğunu söyledi. Cezaevinin bir an önce kapatılması gerektiğini ifade eden Farooq, "Birçok tutuklunun serbest bırakılması kararlaştırıldığı halde hala onların tutuklulukları devam ediyor. ABD Başkanı Obama’ya sesleniyoruz, verdiği sözü tutmasını istiyoruz ve cezaevini kesin olarak kapatmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

'ABD'NİN SAYGINLIĞINI LEKELİYOR'

Londra’dan gelerek eyleme katılan gazeteci Andy Worthington da Guantanamo’nun ABD’nin saygınlığına yakışmadığını kaydetti. Worthington, "Guantanamo’nun açık kaldığı her gün, ABD’nin adalet ve adil yargılamasına dönük saygınlığını lekeliyor" ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından protestocular, Beyaz Saray’ın önünde yine zincir oluşturarak, polisin nezaretinde, Adalet Bakanlığına yürüdü.

KAMPTA HALA 132 TUTUKLU VAR

Küba’daki Guantanamo Körfezi’nde yer alan kamptaki tutuklu sayısı Pentagon'dan yapılan son açıklamaya göre 132. 2002'de açılan Guantanamo, ABD'nin El Kaide ve Taliban'la bağlantılı oldukları iddiasıyla yakaladığı isimleri hapsettiği bir askeri kamp oldu. Bugüne kadar 558 kişi Guantanamo'da kaldı. Bunlardan sekizi Türk vatandaşıydı. 'Suda boğulma hissi yaratan sorgu tekniği' dahil birçok hak ihlallerinin yaşandığı Guantanamo dünya çapında tepki çekti.

Eski başkan George W. Bush döneminde açılan Guantanamo'yu kapatmak, 2008'de ABD Başkanı seçilen Barack Obama'nın en önemli seçim vaatlerinden biriydi.

Ancak Obama, Kongre'den çıkan engeller nedeniyle ufak değişikliklerle kampın açık kalmasına karar verdi.

İŞKENCE SENATONUN RAPORUNDA

ABD Senatosu, Aralık ayında CIA'in 11 Eylül saldırıları sonrası kullandığı sorgu tekniklerini anlatan raporunu açıkladı. Rapora göre CIA, esirleri cinsel tehditlerden matkaplı işkenceye kadar birçok yöntemle sorguladı ama hiçbir kritik istihbarat elde edemedi.

Uzun süredir yayınlanması geciktirilen rapor, CIA’in tartışmalı Guantanamo Kampı'ndaki ve Avrupa ile Asya kıtalarındaki gizli sorgu odalarında yaptığı yüzlerce işkenceyi anlatan ilk resmi belge olma özelliği taşıyor.

AA ve Al Jazeera

Sıradaki haber yükleniyor...