Abdülkadir Selvi: Devlet Bahçeli AK Parti'ye aba altından sopa gösterdi

Abdülkadir Selvi: Devlet Bahçeli AK Parti'ye aba altından sopa gösterdi

MHP lideri Devlet Bahçeli, Salı günü partisinin grup toplantısında yüzde 10'luk seçim barajıyla ilgili yaptığı açıklamalarla kafaları karıştırdı. Hürriyet yazarı Abbülkadir Selvi konuyu köşesine taşıdı ve "Bahçeli AK Parti'ye aba altından sopa gösterdi" yazdı.

15 Kasım 2017, Çarşamba 11:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
MHP lideri Devlet Bahçeli, önce eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, ardından 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sert sözlerle yüklenmesinin ardından şimdi de seçim barajı açıklamalarıyla gündeme geldi. Bazı kesimler Bahçeli'nin "Yüzde 10 barajı ağır" cümlesini MHP baraj sorunu yaşıyor olarak algıladı. Hürriyet yazarı Abbülkadir Selvi de konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı. Selvi, Bahçeli'nin AK Parti'ye aba altından sopa gösterdiğini yazdı.

İşte o yazı...

2019 seçimlerine 2 yıl var ama şimdiden kıran kırana bir mücadele başladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 1 hafta içinde ikinci kez yüzde 10 barajının aşağıya çekilmesini istedi. Belli ki MHP’de tehlike çanları çalmaya başlamış.

İlginç olanı ise MHP liderinin, “Yüzde 10’u kafaya takanlar, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile artık baraj yüzde 50 artı 1’e inmiştir” diyerek AK Parti’ye aba altından sopa göstermesiydi.

Ama asıl önemli olan Bahçeli’nin 2019 seçimlerine yönelik yaptığı çıkıştı. Bahçeli, “CHP yanına HDP ve diğer yedeklerini alıp, 16 Nisan’ın rövanşını almak için çalışmalarına hız verirse MHP buna duyarsız ve tepkisiz kalmayacaktır” sözleriyle 2019 seçimlerine yönelik kritik bir hamle yaptı. 2019 seçimlerinde AK Parti ile MHP ittifakını 2 yıl önceden ilan etmiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası’nda, partilerin seçimlerden önce ittifak yapmalarına imkân verilmesi yönünde çalışma yapılması talimatını da buna eklediğiniz takdirde, fotoğraf daha da netleşiyor.


BAHÇELİ FARKI


Bahçeli’nin konuşmasını aldıktan sonra AK Parti kulisine geçtim. “Bahçeli, koalisyonun büyük ortağı gibi konuştu” yorumlarını işittim. Bahçeli, sadece koalisyon ortağı gibi değil, AK Parti sözcüsü gibi hareket ediyor. AK Partililerin AK Parti’ye yönelik eleştirilerine dahi yanıt vermekle kendini mükellef görüyor.

Bahçeli’nin, AK Parti ile işbirliği yapacağını ilan eden açıklaması, 2019 seçimlerinde tarafların daha netleşmesine yol açtı. Siyasetteki yeni durumu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile konuştum. Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmelerini aktarmak istiyorum.


KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLAMALARI


- Sayın Bahçeli “Yüzde 10 barajı adil değil, artık indirilmeli” diyor.

Öteden beri yüzde 10 barajının doğru olmadığını ve milli iradenin parlamentoya tam yansımadığını anlata anlata dilimizde tüy bitti. Sayın Bahçeli’nin bunu keşfetmiş olması bizi mutlu eder.

- Şimdi söylemesini nasıl yorumladınız?

Bugün söylemesi bize mutluluk verir.

- Sayın Bahçeli’nin “2019 seçimlerinde AK Parti ile birlikte hareket edeceğiz” sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bütün milliyetçilerin, bütün ülkücülerin 2019 seçimlerinde demokrasiden yana tavır koyacaklarına, tek adam rejimini istemeyeceklerine adım gibi eminim.

- CHP’ye, HDP ile girecekse, diğerlerini de yanına alacaksa diye seslenmesini nasıl karşıladınız?

2019 seçimlerinde ikili bir anlayış egemen olacaktır. Bir, demokrasiden yana olanlar. İki, tek adam rejiminden yana olanlar. Demokrasiden yana olanlar demokrasiyi, parlamenter demokratik sistemi savunacaklar. Tek adam rejiminden yana olanlar da Saray hükümetini savunacaklardır. Bu kadar açık.


AHMET DAVUTOĞLU'NA NE DEMİŞTİ?


Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin de karşı çıktığı Kürdistan bağımsızlık referandumuna ilişkin 10 maddelik öneri sunmuş, “Kerkük’ün statüsü de dâhil olmak üzere 25 Eylül referandumunun ortaya çıkardığı bütün sonuçlar müzakerelere fırsat tanımak üzere dondurulmalıdır” demişti.Bahçeli de grup toplantısında Davutoğlu’na çatmış, “Cumhurbaşkanı, bakanlar kurulu, TSK, güçlü bir iradeyle ağız birliği içindeyken eski başbakanın aykırı beyanat vermesi gafillik ve garabettir. Durdun durdun da şimdi niye ortaya çıktın? Sen hangi yüzle konuşuyorsun!” ifadelerini kullanmıştı.


BİR ÇIKIŞ DA ABDULLAH GÜL'E


11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaptığı bir konuşmada üstü kapalı olarak hükümeti eleştirmiş, "Evinin içinin düzenli olmayan bir ülkenin güçlü bir dış politika güdebilmesi mümkün değildir" demişti. Gül'e tepki iktidardan değil, MHP lideri Devlet Bahçeli'den gelmişti.Bahçeli şöyle konuştu: "Önce evin içerisi düzenli olması lazım ki dış politikada başarılı olsun diyenler evimiz hamdolsun düzenlidir, aksini iddia edenler varsa geçmişteki günahlarını affetirmek için özveri, özeleştiri yapacak cesareti gösterebilmelidir."

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yarın yapılacak corona denetimlerine vali, kaymakam ve muhtarlar da katılacak