Aç karnına kahve içerseniz ne olur?

Sabahları ayılabilmek için hepimiz kahve içiyoruz. Kimi zaman tok karnına kimi zamanda aç karnına yaptığımız bu davranışın sağlığımıza olan etkileri hakkında ise çok fazla bilgi sahibi değiliz. Sabahları ayılmak için aç karnına içtiğiniz kahvenin sağlığınıza olan etkileri hakkında bilgi sahibi değilseniz detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.

27 Eylül 2019, Cuma 10:56
A A

Midemizde yediklerimizi sindirilebilmemiz için bir tür asit bulunuyor. Aç karnına kahve içmekte bu asidin üretimini arttırıyor. Boş midede asit artışını karşılayacak besin olmayınca vücut zamanla hidroklorik asit üretimini azaltıyor. Bu durumun sonucunda ise metabolizma hızı yavaşlıyor.

Besinleri yiyen bakteriler hidrojensülfit (çürüyen yumurtalara kötü kokularını veren madde) üreterek hiç de hoş olmayan gaz oluşumuna neden oluyor. Gaz, sadece bir başlangıç. Mide asit düzeyindeki yükselme, yanma, hazımsızlık ve bağırsak irritasyonu olasılığının artmasına neden oluyor. Bu uzun bir süre devam ederse reflüye, irritabl bağırsak sendromuna ve ülsere neden olabiliyor.

Her zaman kafeini suçluyoruz ya. Aslında burda kafeinin bir zararı olmadığını özellikle belirtmemizde fayda var. saymış olduğumuz sağlık problemlerinin hiçbirine kafein neden olmuyor. Aksine, araştırmalara göre kafeinsiz kahvenin mide-bağırsak sistemine olan etkisi, normal kahveninkine kıyasla daha kötü.

Sabahları kehve içen insanların çoğu kafeine ihtiyaç duydukları için bunu yapıyorlar. Ancak kafein anksiyete ve depresyonu farklı şekillerde arttırıyor.  Stres hormonu kortisol, epinefrin ve norepinefrinin düzeyini artırabiliyor.

 Sakinlik ve mutluluk hisleriyle ilişkilendirilen serotonin nörotransmiterinin üretimini engelliyor. En popüler antidepresanlar, selektif serotonin geri alım inhibitörleridir ve beyindeki serotonin düzeyini yüksek tutarlar.

Sakin olmak ve düşük stres düzeyleriyle ilgili GABA adlı diğer bir kimyasalın düzeyini bozuyor.

 


B vitaminleri sekresyonunu hızlandırır ve geriye kalanların emilimini bozar. B vitaminleri, ruh hali regülasyonu, rahatlama ve stres yönetiminde çok önemlidir. Sabahları kahveden başka bir şei alışkanlık haline getirmek sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır. 

Sıradaki haber yükleniyor...