Açıklamalar kafa karıştırdı

Açıklamalar kafa karıştırdı

TRT, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde sıkışan teröristler hedef şaşırtmak için 2 karakola eş zamanlı saldırı yaptığını, çatışmada 24 teröristin öldürüldüğünü ve 1 korucunun şehit olduğunu açıkladı. Ancak Hakkari Vali Yardımcısı Şen, öldürüldüğü öne sürülen 24 PKK'lı ile ilgili net bilgi olmadığını söyledi

14 Eylül 2012, Cuma 19:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

TRT’nin haberine göre, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde sıkışan teröristler hedef şaşırtmak için 2 karakola eş zamanlı saldırı yaptı. Çatışmada 24 terörist öldürüldü, 1 korucu ise şehit oldu.  Kalabalık terörist grubu saat 16.00 sıralarında Şemdinli ilçesi Güzelkonak ve Altınsu karakollarına sızmaya çalıştı.

Bölgeye havadan özel birlikler indirildi. Çıkan çatışmada 24 terörist etkisiz hale getirildi, 1 korucu şehit oldu.       

Teröristlerin, Şemdinli-Yüksekova karayolunun 20. Kilometresinde bulunan Güzelkonak Jandarma Karakol Komutanlığı'nın önüne bir kamyonetle geldiği öğrenildi.Kaçan teröristlerin yakalanması için Bordo bereliler, Jandarma ve Polis özel harekat timleri operasyonu sürdürüyor.

VALİ YARDIMCISI: GELİŞME OLURSA AÇIKLAMA YAPACAĞIZ

Şemdinli İlçesi'nin Güzelkonak Karakolu'na yapılan saldırı ile ilgili Hakkari Vali Yardımcısı Abdullah Şen açıklamalarda bulundu. Bölgedeki çatışmalarda şu ana kadar bir köy korucusunun şehit olduğunu belirten Şen, yaralı sayısı ile ilgili henüz kendilerine bir bilginin gelmediğini söyledi.

Vali Yardımcısı Şen, öldürüldüğü öne sürülen 24 PKK'lı ile ilgili de kendilerine henüz net bir bilginin ulaşmadığını, bir gelişme olması halinde açıklama yapacaklarını söyledi.

HAKKARİ VALİLİĞİ: 10 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ, 1 KORUCU ŞEHİT, 6’SI ASKER 9 KİŞİ YARALANDI

 Şemdinli İlçesi’nin Güzelkonak Karakolu’na yapılan saldırı ile ilgili Hakkari Valiliği’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, teröristlerce yapılan saldırının ardından çıkan çatışmada, 1 korucunun şehit olduğu, 6’sı asker 9 kişinin yaralandığı, 10 teröristin de etkisiz hale getirildiğini bildirildi.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

’Bir grup terörist tarafından 14 Eylül 2012 günü saat 15.00 sıralarında Hakkâri Şemdinli Güzel Konak ve Şapatan Jandarma Karakolları ile Durak Piyade Hudut Bölük Komutanlığı uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla taciz edilmiş, aynı anda anayol kenarındaki Güzel Konak Jandarma Karakoluna bir pikap ile gelen teröristlerce saldırı teşebbüsünde bulunulmuş, bununla eş zamanlı olarak çevreden karakola yoğun ateş açılmıştır. İlk tespitlere göre 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Kaçan bazı teröristlerin takibine ve arazi tarama faaliyetlerine devam edilmektedir. çatışmalar sırasında 6 askerimiz hafif şekilde yaralanmıştır. Konunun haber alınması üzerine söz konusu karakola kobra helikopterleri sevk edilerek havadan müdahale edilmiştir. Ayrıca bir özel kuvvet taburu ve bir jandarma özel harekât bölüğü havadan indirilmiştir. Ayrıca kirpi araçları ve polis özel harekât timleri de takviye olarak gönderilmiştir.

İlk bilgilere göre teröristlerin sivil kıyafetle karakola yapacakları saldırıya destek olmaları yönünde köylüleri ve korucuları tehdit ettikleri, ancak vatandaşların sağduyulu davranarak destek vermemeleri üzerine Güzel Konak Köyünde teröristlerle korucular arasında silahlı çatışma çıktığı ve bu çatışmada bir korucunun şehit olduğu, 2 korucu ile bir vatandaşımızın yaralandığı tespit edilmiştir. Köylülerimizi canlı kalkan olarak kullanmak suretiyle meskün mahalden karakola yapılan saldırı girişimine güvenlik kuvvetlerimiz halkımızın desteği ile gereken cevabı vermiştir. Şehit korucumuza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarına ve aziz milletimize sabır niyaz ederiz.’


ŞEMDİNLİ(Hakkari), (DHA)


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 8 Mart 2021 On Numara çekilişi sonuçları