Açılım sınıra dayandı

Toplam 25 kişiden oluşan iki PKK'lı grubu yarın Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaparak teslim olacak

18 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

İlk sinyali Başbakan Irak dönüşü verdi
Başbakan Erdoğan 15 Ekim’de Irak’a yaptığı ziyaret dönüşü önemli açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, “Bizim için şu anda birinci olan dağa çıkışı engellemek. İkincisi dağdan inmeyi teşvik etmek. Orada herhangi bir eyleme, olaya karışmamış olanların inanıyorum ki anasının babasının yanına dönmesi, şu anda ızdırap içinde olanları o ızdıraptan kurtaracaktır” demişti.

Bu sözler ‘Demokratik Açılım’ın önemli bir adımının ne olacağı konusunda açık bir mesaj veriyordu.

Öcalan çağrı yaptı PKK harekete geçti
Bu sözler, Başbakan Erdoğan’ın Irak’ta Cumhurbaşkanı Talabani ve Başbakan Maliki ile yaptığı görüşmelerin ana gündem maddesinin ne olduğunu da gösteriyordu.

Irak dönüşü başka bir sürpriz daha yaşandı. Terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan avukatları aracılığıyla ‘tıkanan demokratik açılım sürecinin önünü açmak için’ 1999’daki gibi PKK’nın bir adım atacağını ve iyi niyet göstergesi olarak ‘barış gruplarını’ Türkiye’ye göndereceğini duyurdu

Gözaltına karşı sınıra 20 avukat gelecek
Edinilen bilgiye göre PKK tarafından Türkiye’ye gönderilecek 3 ayrı ‘barış grubu’ndan ikisi yarın Türkiye’ye giriş yapacak. Örgüte yakın internet sitelerine göre, Kandil ile Mahmur mülteci kampından yola çıkacak toplam 25 kişiden oluşması beklenen iki ayrı grup, Kuzey Irak’ın Dohuk kentinde buluşup Türkiye’ye birlikte giriş yapacak. Türkiye’ye geldikten sonra “barış yürüyüşü” yapmayı planlayan grubu, gözaltı ihtimaline karşı Habur Sınır Kapısı’nda 20 avukat karşılayacak.

Silahlarıyla değil dosyayla geliyorlar
Grup, taleplerini içeren bir dosyayı sınırda kendilerini karşılayacak yetkililere Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı’na vermesi için sunacaklar.

Grup, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Eş Başkanı Emine Ayna, DTP’li milletvekilleri, DTP’li belediye başkanları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) temsilcilerinin bulunduğu kalabalık tarafından karşılanacak.

Üçüncü PKK’lı grubu Avrupa’dan gelecek
Kandil ve Mahmur gruplarının ardından Avrupa’dan gelecek üçüncü barış grubunun İstanbul üzerinden Türkiye’ye giriş yapması bekleniyor. Türkiye’ye gelecek örgüt üyelerinin haklarında arama kararı olmayan ve eylemlere katılmayanlardan seçildiği bildirildi.

Mahmur’dan gelecek grup içinde yer almak için kamptan 400 kişinin başvurduğu öğrenildi. Bu kişiler arasından genç ve öğrencilerden 20-25 kişinin seçildiği, tamamının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu öğrenildi.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.