'Açılım'a açıklık getirdi

Başbakan Erdoğan, Irak ziyaretinde 'Demokratik Açılım'ın Kürt kökenli vatandaşlara yönelik değil, terör sorununa karşı atılmış bir adım olduğunu söyledi

16 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A
'Açılım'a açıklık getirdi

KERKÜK’E ÖZEL VURGU

Başbakan Tayyip Erdoğan, 3 gün önce Suriye ile gerçekleştirilen ortak kabine toplantılarının ikincisi için dün 9 bakanla birlikte Irak’ın başkenti Bağdat’a çıkarma yaptı. Iraklı yetkililerle yaptığı görüşmelerde, statüsü tartışma konusu olan Kerkük sorununa değinen Erdoğan, bu konuda net mesajlar verdi. Erdoğan “Kerkük bir özel statüye kavuşturulmalıdır ve tüm Iraklıların olmalıdır. Kerkük bir etnik unsura teslim edilemez, edilmemelidir. Aksi takdirde Irak’ın geneli için orası bir sıkıntı kaynağı olacaktır” dedi.

OPERASYON UYARISI

Erdoğan, Musul ve Basra’nın yanı sıra Erbil’de de bir başkonsolosluk açmak için adımlar atıldığını ve altyapı çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi. Erdoğan Bağdat’taki temasları sırasında Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin yanı sıra Irak Cumhurbaşkanı Yardımcıları Adil Abdülmehdi ve Tarık El Haşimi ile de bir araya geldi. Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ, Başbakan Maliki’nin Erdoğan’ı Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyonları durdurması için uyardığını belirterek, Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

48 MUTABAKAT ZAPTI

Daha sonra Erdoğan ve El Maliki başkanlığındaki Türk-Irak Ortak Kabine toplantısı yapıldı. Toplantıya Türk tarafından Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu katıldı. Toplantının ardından iki ülke arasında 48 mutabakat zaptı imzalandı.

2 SINIR KAPISI DAHA

Habur’un dışında 2 sınır kapısının daha açılmasıyla iki ülke arasındaki sınır kapısı sayısının 3’e çıkacağı belirtildi. Ortak kabine toplantısı öncesi Maliki ile basının karşısına çıkan Erdoğan Türkiye’deki ‘demokratik açılım’ sürecine de değindi. Erdoğan şunları söyledi: “Bu bizim ülkemizdeki Kürt kökenli kardeşlerimize, vatandaşlarımıza yönelik attığımız bir adım değildir, birinci derecede terör soruna karşı attığımız bir adımdır. Bütün etnik unsurların sorunları var. Tüm bu sorun alanlarını demokratik açılımla en aza indirmenin gayreti içindeyiz.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.