Açlık krizi nedir? Açlık krizlerini bastırmanın 10 etkili yolu

Açlık krizi nedir? Bazen hepimiz sofradan kalktıktan hemen sonra 'acıktığını zanneder', acilen atıştıracak bir şeyler araştırır. Umarız böyle durumlarda fiziksel olarak gerçekten acıktığınıza inanmıyorsunuzdur. Açık krizi sırasında tüketilen tatlılar veya fazla besin alımı ise kontrolsüz kilo artışı, diyabet ve çeşitli kardiovasküler hastalıklara yol açabiliyor. Can sıkıntısı, duygusal dengesizlikler veya hormonal dalgalanmalar nedeniyle hepimizin zaman zaman yaşadığı açlık krizleri özellikle kilo vermek isteyen bireylere zor zamanlar yaşatabiliyor. Bu nedenle açlık krizlerinin önüne geçmek çok önemli. İşte açlık krizlerini bastırmanın 10 etkili yolu!

10 Temmuz 2020, Cuma 11:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kahvaltıda protein

Kahvaltıda protein

Kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biri. Bunun nedeni ise gece uzun süren açlıktan sonra kan şekerinin taban seviyeye kadar inmesi. Dolayısıyla hem metabolizmanızı hareketlendirmek hem de gün içinde açlık krizleriyle karşılaşmamak için güne kahvaltısız başlamayın. Özellikle protein ağırlıklı kahvaltı etmeniz güne dinç başlamanıza yardımcı olacaktır. Beyaz peynir, yumurta veya süt, kaliteli protein kaynakları olarak güzel birer seçenek olabilir.

Ceviz, fındık ve badem tüketin

Ceviz, fındık ve badem tüketin

Ana öğünlerinizden sonra ortalama 2-3 saat sonra mideniz kazınmaya, canınız bir şeyler atıştırmak istemeye başlayabilir. İşte bu kan şekerinizin verdiği sinyal aslında. Bu durumda magnezyum, fosfor, çinko gibi minerallerden zengin olmalarının yanı sıra bitkisel yağ içerikleriyle de midede uzun süre kalarak tokluk hissi veren ceviz, fındık ya da badem doğru bir seçenek olacaktır. Ancak kalori alımını azaltmak ve yağ içeriğini arttırmamak için çiğ olanlarını tercih edin ve 1 avuçtan fazla tüketmemeye dikkat edin.

Her ana öğünde salata

Her ana öğünde salata

Özellikle çiğ sebze grubundan olan besinlerin posa içerikleri yüksek oluyor. Dolayısıyla kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri gibi ana öğünlerde salata tüketmek aldığımız posa miktarını arttırarak midenin boşalma hızını yavaşlatıyor. Bu durum da öğünler arasındaki açlık kontrolünü sağlamamıza yardımcı oluyor. Eğer salata sevmiyorsanız, lezzetlendirmek için 1 yemek kaşığını geçmeyecek kadar zeytinyağı kullanabilirsiniz.

1 bardak kefir

1 bardak kefir

Kefirin faydaları saymakla bitmez ama en önemli yararlarından biridir tok tutucu olması ve kan şekerini dengelemesi. Glisemik indeksi düşük olan kefir içerdiği proteinle birlikte midede uzun süre kalarak tokluk hissi veriyor ve kan şekerinin de daha yavaş yükselmesini sağlıyor. Böylelikle yaşanılan açlık krizlerinin önüne geçerek fazla besin ve kalori alımını azaltıyor. Tadından hoşlanmıyorsanız, çeşitli meyveler ilave ederek kefiri tatlandırabilirsiniz.

Yeterli su tüketmek

Yeterli su tüketmek

Özellikle yemeklerden önce su tüketmek açlık hissini bastırmaya ve daha az yemek yemeye yardımcı oluyor. Mideyi suyla doldurmak beyne tokluk sinyalinin erken gitmesine yardımcı oluyor. Mideyi oldukça hızlı terk ettiği bilinen suyu yemeğe başlamadan önce içmek öneriliyor. Beslenme uzmanları yemeğe çorbayla başlamanın da benzer bir etki yaptığını savunuyor.


Lifli gıdaların tüketilmesi

Lifli gıdaların tüketilmesi

Sindirimi uzun süren dolayısıyla tokluk hissini destekleyen lifli gıdaların her öğünde ve ağırlıklı olarak tüketilmesi kilo ve iştah kontrolünün sağlanması için oldukça önemli. Hacim olarak büyük ve kalori olarak düşük olan lifli gıdaların beslenme düzenine adapte edilmesi hem sindirim sisteminin düzgün çalışmasını destekliyor hem de kişinin daha uzun süre tok kalmasını sağlıyor. Özellikle sebzeler, tam tahıllı gıdalar ve lifli proteinler beslenme uzmanları tarafından sıklıkla öneriliyor.

Tarçın, kahve ve yeşil çaydan faydalanın

Tarçın, kahve ve yeşil çaydan faydalanın

Tarçın, insülin duyarlılığı geliştirerek kan şekerini dengelemeye ve yeme ataklarını engellemeye yardımcı oluyor. Tarçını su veya çaya katabilir, meyve ya da yoğurdun üzerine serpebilirsiniz. Günde 1-2 fincan şekersiz kahve ve yeşil çay tüketimi de iştahı kontrol etmeye yardımcı oluyor.

Öğün sayısı ve sıklığına dikkat

Öğün sayısı ve sıklığına dikkat

Acıkmadan yemek yemeyin. Ancak yeme atağı yaşayacak kadar da aç kalmayın. Sık öğün yapmak daha fazla yemenize sebep oluyorsa seyrek öğün yapın, sık sık atıştırmaktan kaçının. Aksine yemekten 3-4 saat sonra kan şekeriniz düşme eğilimi gösteriyor ve yeme atakları yaşıyorsanız az az ve sık sık beslenin.

Tam tahıllı ekmek tüketin

Tam tahıllı ekmek tüketin

Tam tahıllı undan yapılan ekmekler beyaz ekmeklere göre, içeriklerindeki tahıllar sayesinde midede daha uzun süre kalıyorlar. Bu sayede de sindirim daha yavaş oluyor. Bu da kan şekeri seyrini dengeleyerek açlık krizlerini önlüyor.


Kendinize farklı motivasyonlar edinin

Kendinize farklı motivasyonlar edinin

Moraliniz bozulduğunda ya da güne devam etmekte zorluk çektiğinizde o gün için bir yemek motivasyonunuz oluşur. Keyif alacağınız tek şey yemekmiş gelir. Ancak durum öyle değildir. Kendinize yemek haricinde başka bir keyif alacağınız aktivite bulun. Örneğin çok sevdiğiniz bir diziye yeniden başlayın ve öğleden sonra bir bölüm izleyin. Çantanızda da her daim bir kitap bulundurabilirsiniz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Şeker tüketimini azaltmanın 10 yolu