Açlık Oyunları serisi hakkında 10 ilginç bilgi

Açlık Oyunları serisi, ilk filmin vizyona girmesiyle birlikte tüm dünyayı kasıp kavurdu. Bunda, hikayenin sürükleyiciliğinin yanı sıra Jennifer Lawrence'ın geniş hayran kitlesi gibi faktörler etkili oldu. İlk filmin üzerinden 8 sene geçmiş olmasına rağmen kısa denilebilecek bir süreçte 'kült' bir film haline geldi. Açlık Oyunları bu nedenle 10'lu yılların en çok anılan filmleri arasına girecek gibi duruyor. Açlık Oyunları serisine dair bilinmeyenleri derlemek, filme bir kez daha hayran olmanızı istedik.

10 Eylül 2020, Perşembe 17:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İlham reality şovlardan geldi

İlham reality şovlardan geldi

Kitapların yazarı Collins, Açlık Oyunları'nın ilhamının, televizyon kanalları arasında dolaşırken geldiğini söyledi. Kanalların birinde bir reality şovda yarışan insanları gözlemlerken bir diğerinde Irak Savaşı ile ilgili görüntüleri gördü. İkisi de "çok rahatsız edici şekilde bulanıklaşmaya başladı" ve kitap fikrini oluşturdu.

Gerçekten çiğ balık yediler

Gerçekten çiğ balık yediler

The Hunger Games: Catching Fire filminde maymun saldırısından kurtulan Katniss, Peeta ve Finnick‘in sahilde çiğ balık yedikleri sahnede oyuncular gerçekten çiğ balık yemiştir. Jennifer Lawrence için zorlu geçen bu sahnede oyuncular sahnenin gerçekçi görünmesi adına bunu yaptıklarını belirtmiştir.


Yazar da babasını kaybetmişti

Yazar da babasını kaybetmişti

Kitapta anlatılan olayların başlamasından beş yıl önce, 11 yaşında olan Katniss'in babasını kaybetmesi ise yazar Collins'in Vietnam Savaşı'nda yer alan babasından ötürü yaşadığı kayıp hissinin hikâyeye yansıması oldu.

Filmin müziği bir numaraya yükseldi

Filmin müziği bir numaraya yükseldi

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1  filminde Katniss‘in söylediği direnişin şarkısı olan The Hanging Tree çıktığı dönemde müzik listelerinde bir numaraya yükselmiştir. Kitapta bulunan şarkının sözlerini yazar Suzanne Collins yazarken bestesini ise Amerikalı müzik grubu The Lumineers yapmıştır.

Yönetmen etkiyi ilk olarak çocuklarında gördü

Yönetmen etkiyi ilk olarak çocuklarında gördü

Yönetmen Gary Ross, Açlık Oyunları'nın etkisini ilk olarak kendi çocuklarında gördü. İnsanların Açlık Oyunları için çıldırdığını görüp, eve döndüğünde kendi çocuklarına bunu sorunca merakı iyice artan yönetmen; gece boyunca okuduğu kitabın ardından "Bu Filmi Yapmalıyım" dedi.

O sahneler gerçekten suyun altında çekildi

O sahneler gerçekten suyun altında çekildi

"Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak" filmlerinin çekimi sırasında suda olan sahneler gerçekten suyun içinde çekildi. Üstelik o sahnelerden birinde Jennifer Lawrance'ın kulağına yüksek basınçta su geldiği için bir buçuk hafta duyma kaybı yaşadı.Ayrıca Lawrance iki kere kulak iltihabı geçirdi.

Julianne Moore kendi çocukları sevdiği için kabul etti

Julianne Moore kendi çocukları sevdiği için kabul etti

Son filmde 13.Mıntıka’nın lideri olan Alma Coin rolünü canlandırması için Jodie Foster’a teklif götürülmüş ancak Foster rolü kabul etmeyince rol için Julianne Moore ile anlaşılmıştır . Moore’un rolü kabul etmesinin nedeni ise çocuklarının bu seriye olan düşkünlüğüdür.

Başarının sırrı Katniss'te

Başarının sırrı Katniss'te

Herkesin Açlık Oyunları'nı sevmesinin asıl sebebini de anında bulan yönetmen, Katniss Everdeen karakterinin kendini bulmasının insanları bu kitaba çektiğini fark etti. Ayrıca "Duygusal olarak etkileyici ve geleceğe dair ürpertici bir vizyon da sunuyordu kitap." şeklinde ekliyor Gary Ross.

Senaryoyu 13 yaş grubu için yumuşattılar

Senaryoyu 13 yaş grubu için yumuşattılar

Senaryoyu tamamen Katniss gözünden subjektif bir şekilde yazmayı amaç edinen Ross, artık Panem'i yaratmaya hazırdı ve bunun için de serinin uyarlandığı kitapların yazarı Suzanne Collins ile uyarlama hakkında görüşerek işe başladı. Birlikte çalışmaya başlayan ikili, vahşi ortamı 13 yaş grubu izleyicisi için yumuşatmak amacıyla yaratıcılıklarını birbirlerine aktardı.


İsimler Gladyatörlerden

İsimler Gladyatörlerden

Açlık Oyunları serisindeki birçok kahramanın isimleri Roma Gladyatör isimlerinden türetilmiştir.

26'dan fazla dile çevrildi

26'dan fazla dile çevrildi

Açlık Oyunları, 2008'de Publishers Weekly tarafından "Yılın En İyi Kitabı" seçilmiştir. Ayrıca Açlık Oyunları serisi 26'dan fazla dile çevrilmiştir.

Meğer gerçekten soyunmuş

Meğer gerçekten soyunmuş

Jena Malone'ın canlandırdığı Johanna Mason karakteri asasördeki sahnede gerçekten Katniss, Peeta ve Haymitch karşısında soyundu. Üstelik otelin asansörü gerçekten camdandı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Oscar Ödülleri: En iyi film ödülüne çeşitlilik kuralı getirildi