Adımlar meme kanseri için atıldı

Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında yaptığı etkinliklere bir yenisini de ekleyen Acıbadem Altunizade Hastanesi, bu kez bir yürüyüşle meme kanserine dikkat çekti. Adımların meme kanserine atıldığı etkinliğe doktorlar, hastalar, yakınları ve halktan çok sayıda kişi katıldı. 14 Ekim Pazar günü İstanbul Suadiye Sahil Yolu’nda buluşan katılımcılar, yürüyüş sonunda meme kanserine karşı pembe balonlarını gökyüzüne bıraktı

16 Ekim 2018, Salı 16:13 Son Güncelleme:
A A
Adımlar meme kanseri için atıldı

Meme kanseri gelişmiş ülkelerde yaşamı boyu her 8 kadında bir görülme sıklığı ile dünya genelinde en çok görülen kanser türleri arasında yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana her yıl ekim ayında meme kanseri farkındalığının artması amacıyla etkinlikler düzenleniyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi çalışanları, gönüllü hastalar ve yakınları bu konuda farkındalık ve bilinç yaratmak amacıyla bir araya geldi. 

'HAREKETE GEÇMEMİZ GEREKİYOR'

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. Gül Başaran meme kanserinde farkındalığı artırmanın bu kanseri önlemede en önemli unsurlardan biri olduğunu belirterek “Kadın-erkek, genç-yaşlı demeden toplumun her kesimini kapsayan yüksek bir farkındalık seviyesi yakalamak, meme kanserine yol açabilecek yaşam tarzı ve çevresel faktörler için harekete geçmemiz gerekiyor. Meme kontrollerini zamanında yapmak gerekiyor. Bunun yanı sıra sağlıklı kiloyu korumak ve düzenli egzersiz yapmak da çok önemli” dedi.

'TEDAVİDEN ÖNCE TEŞHİS ÖNEM KAZANIYOR'

Bedensel ve ruhsal sağlığı olumlu yönde etkileyen egzersizin topluca yapıldığında etkili bir bilinçlenme aracı da olacağını kaydeden Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Can Atalay da “Kanser vakalarının görülme sıklığı giderek artıyor. Bu durumda tedaviden önce teşhis daha da fazla önem kazanıyor. Bugün burada toplanıp yürüyerek toplumu meme kanseri ve erken tanının önemi konusunda bilinçlendirmeyi amaçladık. Meme kanserine erken evrede yakalanan hastalarımız bugün burada gördüğünüz gibi sosyal yaşama kanser öncesi dönemde olduğu gibi devam edebiliyor.”

Pembe balonlarıyla Suadiye sahilini dolduran ve Caddebostan’a kadar yürüyen katılımcılara sahilde yürüyen vatandaşlar da destek verdi. Pembe balonların gökyüzüne uçurulduğu yürüyüş renkli görüntülerle son buldu. 


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.