Adli Tıp hata yaptı 5.5 ay boşuna yattı

İstanbul'da yeğenine tecavüzle suçlanan dayı 5.5 ay hapis yattı. Adli Tıp'ın hatası ortaya çıkınca beraat etti

18 Eylül 2009, Cuma 13:00
A A

İstanbul’da Ocak 2008’de 13 yaşındaki D.R. karın ağrısı şikayeti ile hastaneye götürüldüğünde küçük kızın 8.5 aylık hamile olduğu anlaşılmıştı. Ailenin şikayetçi olması üzerine savcılık inceleme başlatmıştı. Kızın dayısı V.Y. ile eve sık sık girip çıkan babanın arkadaşı Vedat Y.’den kan örneği alınıp DNA testi istenmişti. D.R. doğum yaptıktan sonra bebekten alınan kan örneği incelendiğinde tecavüzcünün dayı olduğu belirlenmişti.

Kodlama skandalı

Dayı V.Y. tutuklanmıştı. Dayı V.Y. 5.5 ay hapis yattıktan sonra korkunç bir hata yapıldığı ortaya çıkmıştı. Adli Tıp isimlerinin baş harfi aynı olan babanın arkadaşı Vedat Y. yerine dayının adı V.Y.’yi kodlamıştı. Mahkeme Ekim 2008’de dayı V.Y’nin tahliyesine karar vermişti. Mağdur D.R. de babasının arkadaşı Vedat Y.’nin evlerinde kaldığı zamanlarda odasına geldiğini, bıçak tehdidiyle ırzına geçtiğini anlatmıştı. Vedat Y.’nin sarkıntılık ettiğini babasına söylediğini ancak babasının ilgilenmediğini söyleyen D.R. dayısının kendisini taciz etmediğini söylemişti. Dava dün karara bağlandı. Mahkeme, D.R.’nin dayısı V.Y.’nin beraatine karar verdi. Babanın arkadaşı Vedat Y. ise 15 yıl hapse mahkum edildi.

Özden ATİK/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.