Afrika Örgüsü hakkında merak edilen her şey

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen Afrika örgüsünü yaptırmak isteyen ama kafasında sorular olan varsa sizi şöyle alalım

25 Haziran 2017, Pazar 10:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gözde S. KADIOĞLU gozde.kadioglu@posta.com.tr Şeyma Subaşı geçtiğimiz gün Instagram’dan paylaştığı bir fotoğrafın altına ‘örgülerimi özledim’ yazdı...  

'Vatanım Sensin' dizisi sezon finali yapar yapmaz Bergüzar Korel imajını böyle değiştirdi...

Dila Tarkan en yakın arkadaşının düğününde bu saçları kullanmayı tercih etti...   

Survivor 2017 yarışmacısı Elif, adaya bu saçlarla gitti... 

Beyonce, Shakira, Rihanna başta olmak üzere bu tarzı sıklıkla kullanıyor: Evet size yükselen trend Afrika örgüsü hakkında merak ettiğiniz her şeyi yanıtlamak için buradayım, zira ben de yaptırdım. 

2 hafta önce gözümü karartıp ‘şu ahir ömrümde bunu da deneyimlemiş olayım’ düsturuyla harekete geçip, aslında saçlarımın şekilsizliğini kapatmak için saçlarımı ördürdüm. Ördürdüm diyorum ama bu ciddi bir mesai gerektiriyor, ayrıca sokağa çıkıp kuaföre gidip ‘Selam ben saçlarımı tek tek ördürmek istiyorum’ derseniz sizi süpürgeyle kovalayabilirler. Saçlarımın yapılış anından başlayıp üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen her gün tarafıma iletilen sorular sonunda Afrika örgüsü hakkında merak edilenleri yazmak istedim.  

'AAA RASTA MI YAPTIRDIN?' Hayır, rasta ile Afrika örgüsü arasında Messi ile Ronaldo gibi bir fark var. Rasta yapılan saçın geri dönüşü yok, yani sıkıldığınızda açmak için saçlarınızı kazıtmanız gerekiyor. Afrika örgüsü ise istenildiği zaman açılabilen ve saçların tek tek örüldüğü bir yöntem. 

HANGİ UZUNLUKTAKİ SAÇLARA UYGULANABİLİYOR? Afrika örgüsü yapılırken saçınıza, halk arasında postiş olarak da bilinen sentetik saç eklendiği için saçınızın 5-6cm olması bile yeterli. Zira örgülerin düğümleri saçın kökünden atılıyor ve saçla beraber örülüyor.  

YAPIMI NE KADAR SÜRÜYOR? Afrika örgüsünün belki de en zor kısmı bu; Yapılışını beklemek… Benim saçlarım çok gür ve uzun olmamasına rağmen yapılışı tam 9 saat sürdü. Bu arada, saçlarımı birbirinden tatlı iki kız ördü, yani tek kişinin öreceği düşünülürse bu süre daha da artacaktır. Ayrıca Şeyma ve Nur (örgücülerim) saç tiplerinin de bu süreyi uzatıp kısaltabileceğini söylüyor.  

NE KADAR KULLANILABİLİR? Bu tamamen sizin rahatınıza bağlı, ister bir hafta, ister 1 ay… Kızlar 3 aya kadar rahatça kullanılabileceğini söylüyor. Bakımını doğru yaparsanız ya da sıkılmazsanız 3 ay…  

NASIL YIKIYORSUN O SAÇLARI? En çok duyduğum soruların başında geliyor: Çok da güzel yıkıyorum! Hatta, aşamalı olarak yıkadığım için saç dipleri çok daha güzel temizleniyor ve saç kökleri güçleniyor. Aşamalı yıkama nedir derseniz: Önce saç diplerini KREMSİZ şampuanla masaj yaparak yıkıyorum. Ardından orta kısım, yani kendi saçımın olduğu bölümü şampuanlıyorum. Son olarak da uçları yandan sarkıtıp yine kremsiz şampuanla yıkıyorum. Burada bilmeniz gereken detaysa şu: Sentetik saçların kuruması normal saça göre çok daha uzun, ama yaz aylarında bunun bir sorun olacağını düşünmüyorum. Yine de ıslak saçların boyun ve sırtınıza yapışmamasına dikkat edin.  

‘BEN BİRİNDE DUYDUM, BİTLENMİŞ’ Yanlış duymuşsunuz efendim! Aksine bitlerin saç köküne yapışabileceği bir ortam bile yok… Tabi sizin duyduğunuz kişiler saçlarını 3 ay boyunca yıkamazsa o saçta bit değil kirpi bile beslenebilir.  

‘BEN YAPTIRDIM, KOKTU SAÇLARIM’ Düzenli yıkayıp bakım yapmadığınız için olabilir mi? Zira kendimde bir lanet olarak gördüğüm hassas burun sendromu sebebiyle her kokuyu aldığım için burnuma gelen sadece şampuan kokusu…  

‘BAŞIN AĞRIMIYOR MU? AĞIR GELMİYOR MU KAFANA?’ Hayır. İlk gece örgüler gergin olduğu için biraz tuhaf hissedebilirsiniz. Ayrıca benim saçım hiç belime kadar olmadığından uzun saçla nasıl manevra yapılır ona çalışmak zorunda kaldım. Ertesi gün işe geldiğimde senin sadece saçların değil, yüzüne de yapılmış bir şeyler hııııı diyenler oldu, sebebi çok açıktı halbuki: Saçlarım örüldüğünden yüzüm gerilmiş ve adeta 5 yaş gençleşmiştim.

SAÇLAR NASIL TOPLANIYOR? Tokasız toplanıyor!  Uyanır uyanmaz saçlarımla saatlerce uğraşmadan evden çıkmanın keyfi paha biçilemez! Ayrıca YouTube’da Afrika örgülü saçlar için anlatımlı yüzlerce model var. Şunu da belirtmeden edemeyeceğim, saç diplerimde rüzgarı hissedebilmek ne güzel bir duyguymuş meğer!  

NASIL ÇÖZÜLECEK? Saçlarınızı, kendi saç boyunuza yakın yerden kesip tek tek açıyorsunuz, o kadar! Gelelim nasıl yapıldığına: Şeyma ve Nur o gün misafirim oldu. Ben yanıma bilgisayar, kitap gibi oyalanacak eşyaları aldıktan sonra yapıma başladılar. Nur ek saçları saç dibinden düğüm atarak örneye başlıyor ve tokalıyor, Şeyma da geri kalan o uzuuuun kısmı incecik örüyor. Enselerden başlanan çalışmada sizi zorlayabilecek bir şey varsa o da kulak üzerindeki bebek saçları… Oradaki deri daha hassas olduğu için hissedebilirsiniz ama büyütülecek bir durum değil.  

Saçlarıma 9 saat boyunca hiç bakmadım, sonunda örme işlemi bitti. Saç uçlarımı kaynar suya soktuktan sonra işlem tamamlanmış oldu (buradaki amaç, uçları yapıştırılan sentetik saçın yumuşamasını sağlamak)  

Koşarak aynaya gittiğimde ilk tepkim ‘Ben miyim bu?’ oldu.  

İşe geldiğimde de gelen yorumlar hep olumluydu, yüzümün tamamen açılmış olması da bir artı… Keşke daha önce deneseydim dedim, onu söylemeliyim…  

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Günlük burç yorumları! Filiz Özkol yazdı: 23 Nisan Boğa, Başak, Akrep ve diğer burç yorumları