Ağa takılan yavru Akdeniz foku öldü

Ağa takılan yavru Akdeniz foku öldü

Antalya'da ağa takılması sonucu öldüğü belirlenen yavru Akdeniz foku bulundu

 

26 Kasım 2017, Pazar 00:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Konyaaltı Plajı yakınlarındaki falezlerde dalış yapan dalgıçlar, ağa takılmış bir yavru Akdeniz fokunu fark etti. Ağları keserek foku kıyıya çıkaran dalgıçlar, Sahil Güvenlik ekipleri ile Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu'na durumu bildirdi.

Plaja gelen Gökoğlu, Akdeniz fokunun öldüğünü belirledi.

Gökoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yavru fokun erkek olduğunu söyledi. Yetişkin fokların yavrularının bulunduğu mağaraların etrafında avlanmaya çıktığını dile getiren Gökoğlu, "Bu dönemde yavrular tamamen karaya bağımlı oluyorlar."AĞDAN KURTULMAK İSTERKEN YARA ALMIŞ OLABİLİR"


Muhtemelen anne mağaradan ayrıldıktan sonra mağarayı su bastı ya da aç kalıp çıkmak zorunda kaldı. Yavru foklar çok savunmasız ve güçsüz oluyorlar. Karaya ulaşmaya çalışırken ağa takılıp hayatını kaybettiğini düşünüyoruz. Yüzünde ağdan kurtulmak isterken oluştuğunu düşündüğümüz yara izleri var." dedi."DÜNYADA TOPLAM 500-700 BİREY KALDIĞI TAHMİN EDİLİYOR"


Akdeniz foklarının neslinin tükenme tehlikesi altında olduğuna dikkati çeken Gökoğlu, "Dünyadaki toplam 500 ila 700 birey kaldığı tahmin ediliyor. Bu sayıdan bir tane düştü. Çok üzgünüm. Geçen iki yılda fırtına da iki yavruyu kıyıya vurmuştu. Onları yaşatmayı başarmıştık ama bu yavru maalesef öldü." diye konuştu.

Gökoğlu, foku Akdeniz Üniversitesine götürerek inceleyeceğini ve fakültenin müzesinde sergileyeceklerini aktardı.

Dalış merkezi işletmecisi Cumhur Tuğ ise yıllardır falezlerin altında su altı temizliği yaptıklarını belirterek dalışlarda ağlar nedeniyle çok sayıda ölü balık ve deniz kaplumbağası gördüklerini kaydetti.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İklim değişimi nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan 9 besin