Ağar'a 5 yıl hapis

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'a Susurluk Davası kapsamında 5 yıl hapis cezası verildi

15 Eylül 2011, Perşembe 12:54
A A

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Ağar’ı, "Susurluk Davası" kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu" iddiasıyla yargıladığı davada 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Davanın Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki 12. duruşmasında karar çıktı.

Mahkeme, Ağar’ı, lehine olan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 313. maddesi uyarınca, "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak" suçundan 5 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Mehmet Ağar'ın avukatları, kararı temyiz edeceklerini açıkladı. Yargıtay, hapis kararını onarsa Mehmet Ağar için 3 yıl 9 ay hapis cezası söz konusu olacak.

AĞAR'DAN YAZILI AÇIKLAMA

"Susurluk Davası" kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu" iddiasıyla yargılandığı davada 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Ağar, "Ben kendimden eminim ve vicdanen rahatım" dedi.

Ağar, avukatları Abdulkadir Toluç ve Abdullah Egeli aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, "Mahkeme kararlarında hüküm cümlesi şu sözle başlar, ’Türk Milleti adına’. Bizim için o sözle başlayan cümlenin nasıl devam ettiği veya edeceği önemli değildir. Bizim aşık olduğumuz, bir ömrü adadığımız o kelimedir. Benden kimse buğz etmemi beklemesin" görüşünü dile getirdi.

"Ben kendimden eminim ve vicdanen rahatım" diyen Ağar, yargı sürecinin devam ettiğini kaydetti.

Mehmet Ağar, "Deliller ve dosya müktesebatı ile paralellik arz etmeyen bu kararın Yargıtayda düzeleceğine emin olduğumu belirtir, herkesin devam eden yargı sürecine saygı göstermesini rica ederim" dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.