Ağız kokusu ciddi hastalıkların işareti olabilir!

Diş Hekimi Hüseyin Ceylan, ramazan ayında birçok insanın sorunlarından biri olan ağız kokusunun nedenlerine değinerek ağız kokusunun altında ciddi bir hastalığın olabileceğini söyledi

05 Haziran 2017, Pazartesi 09:43
A A
 Ağız kokusu ciddi hastalıkların işareti olabilir!
Solunum yolu enfeksiyonları, diş ve dişeti rahatsızlıklarının yanı sıra mide rahatsızlıkları, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıkların ağız kokusuna neden olabileceğini belirten Diş Hekimi Hüseyin Ceylan, şunları söyledi:

"Ağız kokusu genelde diş hekimine başvurma sebepleri arasında diş ağrısından sonra ikinci sırada geliyor. Ağız kokusundan şikayet eden bireyler sosyal hayatlarında kendilerine olan güvenlerini kaybedebilir. Bu durum psikolojik problemleri de beraberinde getirebilir. Ağız kokusunu bir hastalık olarak tanımlamak zordur. Öncelikle diş hekimi tarafından muayene yapılıp çürük, iltihaplı, enfekte dişlerin tespiti ve tedavisi yapılmalı, diş eti rahatsızlıkları ya da diş eti iltihabı açısından hasta değerlendirilmelidir. Hasta protez kullanıyorsa protez temizliğine de çok dikkat etmelidir. Ayrıca eski protezler zamanla yapısı bozulduğu için ağız kokusu yapabilmektedir."

'BAHARATLI YİYECEKLERDEN KAÇININ'

Diş Hekimi Hüseyin Ceylan, ağız kokusunun ciddi bir rahatsızlık olmadığı sürece iyi bir bakım ile kaybolacağını, özelliklede vatandaşların kokuya karşı baharatlı yiyeceklerden kaçınması gerektiğini söyledi.


Oruçluyken ağız kokusuna ne iyi gelir?


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.