Ağız kokusundan korunmanın 10 yolu

Ağız kokusu, kişinin hem kendisini hem de çevresini rahatsız eden bir durum. Ağız kokusu, tüketilen yiyecekler nedeniyle meydana gelmesinin yanı sıra bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. İşte ağız kokusuna karşı 10 öneri...

24 Kasım 2018, Cumartesi 12:15 Son Güncelleme:
A A

Diş Hekimi Alper Çıldır, ağız kokusundan kurtulmak için 10 öneride bulundu:

DİŞ VE DİŞ ETLERİNİZİ KORUYUN

DİŞ VE DİŞ ETLERİNİZİ KORUYUN

Diş çürükleri ve diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerinden. Ağız içindeki enfeksiyon, bakteri üremesini artırdığı için daima ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle mutlaka diş sağlığı ve bakımına önem verilmeli.


Düzenli olarak günde en az iki defa dişlerin fırçalanması ve ağız gargarası kullanılması büyük önem taşır. Diş eti sağlığı da çok önemli. Yılda en az iki defa düzenli diş hekimi kontrolünde olarak diş eti sağlığı kontrol ettirilmeli.

PROTEZ VE KÖPRÜLERİ KONTROL ETTİRİN

PROTEZ VE KÖPRÜLERİ KONTROL ETTİRİN

Ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezleri zamanla gıda birikmesine yol açarak kötü kokulara neden olabilir. Bu nedenle protez ve köprüleri düzenli aralıklarla kontrol ettirmek; yenilenmesi gerekenleri değiştirmek, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yaptırmak gerekir.

SAKIZ ÇİĞNEYİN

SAKIZ ÇİĞNEYİN


Tükürük akış hızını artırmak, ağız kokusu ile savaşmanın en güçlü yollarından biridir. Tükürük akış hızını artırmanın en kolay yolu da uygun sakızların çiğnenmesidir. Şeker hastalığı gibi bazı hastalıklarda, pek çok ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan ağız kuruluğu ağız kokusuna neden olur.


Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur. Sakızların içerisinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antibiyotikler vardır. Ancak nane şekerleri ve tatlı sakızlar yerine "xylitol" içeren sakızlar bu konuda yardımcı olabilir. Şekerli sakızlar diş çürüğüne neden olabildiğinden tüketilmemeli.

DAHA FAZLA SU İÇİN

DAHA FAZLA SU İÇİN

Özellikle yaşla artan vücut kuruması pek çok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek onlarca diğer yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir.

BURNUNUZ TIKALI UYUMAYIN

BURNUNUZ TIKALI UYUMAYIN

Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum ağız ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Azalan tükürük salgısı durumu daha kötü hale getirir. Bu nedenle kesinlikle burun tıkalı uyumamaya dikkat edilmeli.

BASİT ŞEKER TÜKETİMİNİ AZALTIN

BASİT ŞEKER TÜKETİMİNİ AZALTIN

Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için hazinedir. Bakteriler, bu tür şekerleri kullanarak hızla çoğalırlar. Basit şekerler (atıştırmalık tüm şekerli gıdalarda olduğu gibi) diş çürüklerine neden olur.


LOKMALARI İYİ ÇİĞNEYİN

LOKMALARI İYİ ÇİĞNEYİN

Lokmaların iyi çiğnenmesi, yiyeceklerle tükürük salgısının iyice karışmasını ve ağızda yemek parçası kalma olasılığını düşürür. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur. 


PEYNİR VE TARÇIN TÜKETİN

PEYNİR VE TARÇIN TÜKETİN

Öğün sonrası ağız içerisindeki asidik ortamı bazik hale çevirecek peynir gibi ürünler tüketin. Bu hem ağız kokusunun önlenmesinde hem de çürük oluşumun önlenmesinde önemli rol oynar. Ayrıca içeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanmak da ağız kokusunu gidermede yardımcı olur. Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. Eğer varsa tarçınlı şekersiz sakızlar da uygun bir öneri olabilir. 

DİŞ İPİ KULLANIN

DİŞ İPİ KULLANIN

Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıkları sökülür. Özellikle diş gövdeleri arasındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir. 

SİGARA İÇMEYİN

SİGARA İÇMEYİN

Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğundan ağız kokusuna sebep olur. Ayrıca diğer bir ağız kokusu nedeni olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlar.


Bu önerilere uyulmasına rağmen ağız kokusu devam ediyorsa bir uzmana başvurulmalı. 


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.