Ağız kokusunun az bilinen 7 nedeni

Ağız kokusu adeta bir sosyal hayat düşmanı. Çoğu kişi ağız kokusunu yediklerine bağlasa da aslında çok nadir görülen sebeplerden de ağız kokusu meydana gelebiliyor. Şimdi gelin, hep birlikte Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim'in açıkladığı ağız kokusunun nadir görülen nedenlerine bir göz atalım...

23 Kasım 2020, Pazartesi 15:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birçok insanın ağız kokusuyla başı dertte! Ağız kokusunu bazen insan kendi fark edemeyebilir ama inanın çevresi bunun fazlasıyla farkında olur! Genelde ağız kokusu erkeklerde daha fazla görülüyor. Peki ağız kokusunun sadece yediklerimizden değil de farklı nedenlerden de meydana gelebileceğini hiç düşündünüz mü?

Ağız kokusunun nadir görülen nedenleri

Ağız kokusunun nadir görülen nedenleri

  • Fizyolojik olarak herkeste uzun süren açlık ve susuzluktan sonra ağız kokusu görülebilir. Sabahları da görülebilir ve kişilerin beslenme tercihlerine göre de oluşabilir.
  • Hastalık olarak bakıldığında en önemli sebeplerden birisi bademciklerde oluşan girintilerde kalan gıda artıklarının zaman içerisinde kokması sonucu ortaya çıkan ağız kokusu.
  • Bademciklerin genel yapısı gereği üzerinde girintiler vardır biz bunlara kript diyoruz, kriptler kişiden kişiye farklılık gösterebilir bazı insanlarda daha büyük bazı insanlarda daha küçük olabilir. Bu girintiler bazen saklı kalabilir, yutma esnasında parçalanan gıdalar bu girintilere girerek buraya yerleşir ve zaman içerisinde kokmaya başlar, saklı kalan bu gıda artıklarını kokunun dışında boğaz ağrısı, yutarken takılma hissi, boğazdan kulağa doğru vuran ağrı ve boyunda dokunma ile hassasiyet artışı ile saptanabilir.

  • Bazı hekimler hastalarda değişken olan boğaz refleksi nedeniyle görünen bu beyazlıkları yanlışlıkla enfeksiyon sanarak yanlış teşhis koyabilirler.
  • Bazı insanlar zaman içerisinde bu beyaz artıkları kendi elleriyle çıkararak burayı temizlediğini düşünür ancak tekrar buralara giren gıda artıkları yeniden aynı belirtilere neden olur. 
  • Bademciklerdeki bu gıda artıkları normal bakışta fark edilmeyebilir, kulak burun boğaz uzman hekimi tarafından endoskopik muayene ile ancak görüntülenebilir. 
  • Bademcikler üzerindeki gıda artıklarının tedavisi İlaçla mümkün değildir. Zaman içerisinde kendiliğinden de geçmez, kronik enfeksiyonlara neden olarak hayat kalitesini etkiler.

Ağız kokusu nasıl geçer?

Ağız kokusu nasıl geçer?

Teknolojinin verdiği imkanlar ile günümüzde bunlardan kurtulmak mümkün. Buharlaştırma yöntemi ile bademciklerdeki bu görüntüler birbirleriyle birleştirilerek tek boşluk haline getirilir, gıdaların gireceği bir boşluk kalmaz ve böylelikle bu problemden kurtulur, yani bademcik tamamen alınmadan kriptolizis dediğimiz yöntem ile bu sorundan kalıcı olarak kurtulmak mümkün.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dengeli beslenmeye çalışırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?