Ailesi isyan etti, şehit sayıldı!

Hakkari'de Zap Jandarma Karakolu'nda vatani görevini yaptığı sırada tartıştığı arkadaşı tarafından öldürülen Özgür Bedir'in şehit sayılmaması ailesini isyan ettirdi. Bunun üzerine Bedir'in şehit sayılmasına karar verildi

18 Ocak 2015, Pazar 10:28
A A

Hakkari’de Zap Jandarma Karakolu’nda vatani görevini yaptığı sırada, önceki akşam tartıştığı arkadaşı tarafından öldürülen Özgür Bedir’in şehit sayılmadığı için şehitliğe defnedilemeyeceği yönündeki açıklamalara aile tepki göstermişti. Ailenin tepkisinin ardından Özgür Bedir’in şehit sayıldığı öğrenildi. Özgür Bedir’in, bugün ikindi vakti kılınacak olan namazın ardından Kadifekale Şehitliği’nde toprağa verileceği açıklandı.

'ŞEHİT' SAYILMADAN ÖNCEKİ TEPKİLER

Hakkari’de önceki akşam, merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan Zap Jandarma Karakolu’nda meydana gelen olayda, İzmirli 22 yaşındaki jandarma er Özgür Bedir, koğuş nöbeti tuttuğu sırada tartıştığı arkadaşı tarafından vuruldu. Vücuduna isabet eden kurşunla ağır yaralanan Bedir, kaldırıldığı Hakkari Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Yapılan otopsinin ardından Özgür Bedir’in cenazesi, yakınlarına teslim edildi.

Özgür Bedir’in kuzeni Avukat Şehmuz Bedir, kendilerine bilgi verilmediğini, kuralların nasıl uygulandığını anlamadıklarını, görev başında öldürülen askerlerinin şehit sayılması gerektiğini söyledi.

Özgür Bedir’in hayatını kaybetmesinin ardından yakınları şehitlik ünvanının verilmesini istedi. Ancak askeri yetkililer, ailenin bu isteğini, Jandarma Genel Komutanlığı’nın incelediğini, bunun sonucunda da şehit ünvanının verilemeyeceğine karar verdiğini açıkladı. Karara Özgür Bedir’in, ailesi ve yakınları, tepki gösterdi. Özgür Bedir’in cenazesini teslim almak için Adnan Menderes Havalimanı’na giden aile adına Avukat Şehmuz Bedir açıklama yaptı.

Kendilerine hiçbir bilginin verilmediğini söyleyen Şehmuz Bedir, "Kuralların nasıl uygulandığını anlamadık. Görev başında öldürülen askerlerinin şehit sayılması lazım. Ama bizim askerimize bu şerefli ünvanı vermediler. Jandarma Genel Komutanlığı’na avukat arkadaşlarımız gitti. Onlara da bugün (dün) cumartesi denmiş ve cevap verilmemiş. Ailesi burada açıklama bekliyor. Bizim askerimizin gömülmesi gereken yer şehitliktir. Ama bu talebimiz yerine gelmezse, hukuksal yollara başvuracağız. O ünvanı almak için dava açacağız. Yargılama sonrasında şehitlik ünvanı verilmese bile bu kez bizler, onun naaşına saygıdan dolayı mezardan çıkartıp şehitliğe gömülmesine izin vermeyiz. Bunun olmaması için bizim şu saatlerdeki çabamız" dedi.

Ailenin tepkisinin ardından Özgür Bedir’in şehit sayıldığı öğrenildi. Özgür Bedir’in, bugün ikindi vakti kılınacak olan namazın ardından Kadifekale Şehitliği’nde toprağa verileceği açıklandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.