'AK Parti ve BDP ittifak yapacak' sözlerine tepki

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfü Baydar'ın, bayramlaşma töreninde, "AKP ve BDP ittifak yapacak" diye konuşmasına tepki gösterdi

12 Ağustos 2013, Pazartesi 19:43
A A
'AK Parti ve BDP ittifak yapacak' sözlerine tepki

BDP’nin CHP sayesinde büyüdüğünü iddia eden Erdem, "CHP, Kürtler’in oyunu kaybettiği için ’Tekrar oylar kazanılır’ ümidiyle Kürt ve Alevi sayın Kemal Kılıçdaroğlu, kaset operasyonuyla CHP’nin başına getirildi" iddiasında bulundu.

CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar’ın, CHP Aydın İl binasındaki bayramlaşma töreninde, "AKP ile BDP ittifak yapacak. AKP’ye verilen oylar PKK’ya gider" açıklamasına tepki, AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem’den geldi. Baydar’ın ortaya koyduğu iddiaların asılsız ve uydurma olduğunu savunan Erdem, "Bu üslup ve siyaset anlayışı sayın Baydar’a yakışmıyor.

İftira, siyaset tarzı olmamalıdır. Yalan üzerine siyaset yapılmamalıdır. 10 Eylül 2012 tarihinde CHP Van İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Sayın Baydar, "Başbakanın ve hükümetin BDP’lilere aba altından sopa gösterme tarzındaki anlayışını uygun görmüyorum’, yine Van Ticaret Odası’nı ziyaret esnasında ’Ana dilde eğitim hakkı verilmelidir’ diyerek, BDP’li milletvekillerini korumak için görüşlerini ortaya koymuştur. Sayın Baydar, Van’da başka Aydın’da başka mı konuşuyor? Bunu şereflice ortaya koyması lazım" ifadelerini kullandı.

Geçen yıllarda BDP heyetinin CHP’ye ittifak çağrısında bulunduğunu söyleyen Erdem, "O zamanki CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, "BDP ile işbirliği yaparız’ diye cevap vermişti. CHP’nin Hakkari mitingine BDP’nin verdiği destek ve miting meydanında Türk Bayrağı olmaması da CHP’nin siciline işlenmişti. CHP ve BDP sol görüşlü ve benzer görüşlere sahip partilerdir ve ittifak yapmaları normal görülebilir.

AK Parti, özellikle Doğu ve Güneydoğu olmak üzere BDP’nin rakibidir. Bu sebeple terör örgütü, birçok AK Parti yöneticisini kaçırmış, öldürmüş veya tehdit etmiştir. AK Parti teşkilat binaları terör örgütü tarafından bombalanmış veya yakılmıştır.

Eğer BDP olmasa Doğu ve Güneydoğu’da BDP’nin aldığı oylar CHP’ye gider. Çünkü o bölgede geçmişte BDP’yi sol çizgisi ile CHP ikame etmiştir. BDP’nin veya onun çizgisindeki partilerin ortaya çıkmasıyla CHP Doğu ve Güneydoğu’dan çekildi. CHP, Kürtler’in oyunu kaybettiği için ’Tekrar oylar kazanılır’ ümidiyle Kürt ve Alevi olan sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Baykal’a kaset operasyonuyla CHP’nin başına getirildi" diye konuştu.

Cem ULUCAN / AYDIN, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.