AK Parti'de şok istifa

Bir gazeteye verdiği röportajda 'Dindar Kürtler artık BDP'ye oy veriyor' deyince Başbakan Erdoğan'ın tepkisini çeken AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Halit Advan istifa etti

06 Aralık 2012, Perşembe 16:10
A A
AK Parti'de şok istifa

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, il başkanları toplantısında 'Benim böyle bir il başkanım olamaz' diye eleştirdiği belirtilen AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Halit Advan istifa etti.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı avukat Halit Advan'ın bir gazeteye verdiği, 'Dindar Kürtler artık BDP'ye oy veriyor' açıklamasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tepki gösterdi. Erdoğan dün Ankara'da yapılan il başkanları toplantısında Halit Advan'ı, 'Benim böyle bir il başkanım olamaz' diyerek sert bir dille eleştirdi.

Halit Advan, bu gelişme üzerine AK Parti İl Başkanlığı görevinden istifa etti. İstifayla ilgili olarak AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu 'Gördüğü lüzum üzerine istifa etti. Kendisi istifa etse de bizim bir arkadaşımız ve dostumuzdur' dedi. Advan’ın ardından, Diyarbakır Kadın Kolları Başkanı Sibel Yağmur'un da istifasını verdiği ifade edildi.

Ankara'da yapılan 'Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı' sonrasında görevinden alındığı iddiaları da ortaya atılan Advan, açlık grevleriyle ilgili olarak da Diyarbakır AK Parti il binasında İHD, Mazlum Der ve Diyarbakır barosu ile ortak toplantı düzenleyerek bir rapor hazırlamış ve genel merkeze göndermişti. Advan, açlık grevlerinin sona ermesinde Abdullah Öcalan’ın katkısı olduğunu ifade etmişti.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Fotoğraflarla tarihi buluşma